Trudne emocje są naturalną częścią życia każdego człowieka. Nauka radzenia sobie z nimi to jedna z najważniejszych umiejętności, jaką powinien posiąść każdy człowiek. Złość, jako jedna z trudniejszych emocji, jest bardzo widoczna dla otoczenia i dlatego często próbujemy ją ukryć lub stłumić, aby nie pokazywać na zewnątrz tego, co właśnie czujemy. Dodatkowo zazwyczaj złość, nie jest akceptowana społecznie, co nie ułatwia jej ekspresji i wyrażania. Od najmłodszych lat słyszymy, że mamy się nie złościć. I w ten sposób uczymy się ją tłumić. Może się tak dziać z tego powodu, że emocja złości często mylona jest z agresją. Przeczytaj wpis i dowiedz się jak sobie radzić ze złością w zdrowy i dojrzały sposób.
Dlaczego nie warto tłumić złości?
Ponieważ złość jest jedną z najczęściej tłumionych emocji, to powoduje, że jest również jedną z częstszych przyczyn schorzeń psychosomatycznych. Jest to bardzo silna emocja, podczas jej odczuwania uwalnia się duża ilość energii. Dzieje się tak, aby te pokłady energii mogły być wykorzystane (np. do walki czy ucieczki). Jeśli nie dajesz sobie przestrzeni na to, aby poczuć złość, nie robisz miejsca na to, aby zrozumieć, z jakiego powodu ta emocja się właśnie pojawia. Koncentrując się na jej stłumieniu, zatrzymujesz ogromne pokłady energii w swoim ciele. W ten sposób dochodzi do różnego rodzaju napięć, a w dłuższej perspektywie do objawów psychosomatycznych.
PAMIĘTAJ: tłumienie emocji nie powoduje, że one w magiczny sposób znikają. Jeśli chcesz pozbyć się dyskomfortu, jaki wywołuje w Tobie dana emocja, powinnaś nauczyć się z nimi pracować.
Dodatkowym problemem jest to, że brakuje nam praktyki jak w bezpieczny i nieraniący ludzi obok sposób wyrażać swoją złość. Nikt nie mówi nam, że złoszczenie jest w porządku, że mamy prawo tak się czuć i to wyrazić, że są bezpieczne drogi ku temu i, że nikomu nic złego się nie stanie, a relacje przetrwają. Wyrażanie złości wymaga ciągłej praktyki.
Jak radzić sobie ze złością?
Poniżej znajdziesz 8 sposobów jak radzić sobie ze złością, aby nie przeradzała się ona w agresję czy tłumienie, prowadzące do schorzeń psychosomatyczne.
Zrób “krok w tył”.
Jeśli zaczynasz odczuwać pojawiającą się emocję złości, spróbuj „mentalnie” się zatrzymać i zrobić krok w tył. To ważne, aby nabrać dystansu do całej sytuacji i zyskać zdrowy ogląd pozbawiony ładunku emocjonalnego. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób zrobić przysłowiowy „krok w tył” spróbuj policzyć do dziesięciu, lub wziąć kilka spokojnych oddechów. To pomoże Ci zyskać perspektywę i uniknąć mówienia lub robienia czegoś, czego możesz żałować.
Nazwij to, co czujesz.
Złość ma wiele odcieni. Dokładne nazwanie tego, co się w Tobie pojawia, może w znaczący sposób poprawić twoje samopoczucie. Dzięki próbie nazwania tego, co czujesz, zmniejszasz aktywność ciała migdałowatego odpowiedzialnego za pobudzenie emocjonalne. Jeśli nie znasz dobrze swojego języka emocjonalnego i nie widzisz różnicy między frustracją a irytacja, to pomocne może okazać się Koło emocji i uczuć.
Przyjrzyj się swojej złości.
Spójrz na nią z zaciekawieniem, aby zrozumieć, gdzie jest jej źródło i dlaczego właśnie w tym momencie się pojawia. Czy czujesz złość z powodu czegoś, co wydarzyło się w teraźniejszości, czy jest to związane z przeszłymi doświadczeniami lub traumą? Każda emocja niesie dla Ciebie informację i warto, abyś potrafiła ją odczytywać. Odpowiedz sobie na pytanie, „Dlaczego tak się czuję?”. Zrozumienie źródła swojej złości może pomóc w rozwiązaniu pierwotnej przyczyny i zapobieganiu jej w przyszłości.
Wyraź swoją złość.
Naucz się w dojrzały sposób wyrażać swoje emocje. Choć wyrażanie złości może się kojarzyć z agresją czy atakiem, to istnieje wiele zdrowych sposobów na jej wyrażenie. Może to być rozmowa z przyjaciółką, zapisanie tego, co czujesz w dzienniku czy ćwiczenie, które będzie zmniejszało nagromadzone w ciele napięcie związane ze zwiększoną ilością energii wydzieloną przez złość.
Naucz się akceptować złość.
To naturalne, że każdy z nas czasem odczuwa złość wściekłość czy frustrację. Nauka akceptacji swoich emocji jest kolejnym ważnym krokiem w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Pozwól sobie na odczuwanie emocji bez oceniania i krytykowania siebie. Jeśli jest to dla Ciebie trudne, możesz skorzystać z Dziennika obserwacji emocji.
- nauczysz się rozpoznawać swoje wyzwalacze
- zrozumiesz w jaki sposób manifestują się one w twoim ciele
- zidentyfikujesz źródło swoich wyzwalaczy
- będziesz potrafiła lepiej nazwać to co czujesz
- zrozumiesz o czym dana emocja chce Cię poinformować
- zdobędziesz większą samoświadomość
- nauczysz się uważności na sygnały płynące z ciała
- przestaniesz działać w schematyczny i automatyczny sposób
- nauczysz się dokonywać świadomych wyborów co do swoich reakcji i decyzji
- poznasz łatwe techniki uziemiające przywracające Cię do tu i teraz
- zrozumiesz jak w łatwy sposób możesz się sama wyregulować
Naciśnij strzałkę i zobacz jak wygląda w środku.
Zastosuj techniki relaksacyjne
Różnego rodzaju ćwiczenia uważności, joga, tai chi, medytacja czy ćwiczenia oddechowe, mogą być pomocne w opanowaniu złości czy gniewu. To techniki, które często poprzez koncentrację na naszym ciele wpływają korzystnie na nasz umysł i samopoczucie.
Zadbaj o siebie
Dbanie o swoje potrzeby to niezbędny element do radzenia sobie z trudnymi emocjami. Zarezerwuj czas dla siebie, podczas którego będziesz robić rzeczy, które lubisz i na które masz ochotę. Może to być czytanie książki, kąpiel, spacer czy wcześniejsze położenie się spać.
Poszukaj wsparcia
Jeśli czujesz, że ni radzisz sobie ze swoimi emocjami, utrudniają Ci budowanie dojrzałych relacji i osiąganie zamierzonych celów, to być może rozwiązaniem dla Ciebie będzie zwrócenie się do specjalisty. Rozmowa o swoich emocjach z kimś, komu ufasz, może pomóc w przetwarzaniu i radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Potrzebujesz wsparcia, aby dowiedzieć się jak radzić sobie ze złością? Umów się ze mną na konsultację.
Potrzebujesz wsparcia? Umów się na darmową 30 minutową konsultację i dowiedz się jak mogę Ci pomóc.
Pamiętaj, że złość to emocja (nie ma tu podziału czy jest dobra, czy zła, jest po prostu emocją spełniającą swoją rolę). Ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie z nią w zdrowy i konstruktywny sposób. Rozumiejąc źródło swojej złości i stosując zdrowe mechanizmy radzenia sobie, możesz nauczyć się zarządzać nią i zapobiegać temu, aby kontrolowała twoje zachowanie i życie.