Bardzo dobrze jest nam znane pojęcie Wewnętrznego Dziecka. Na rynku pojawiło się bardzo dużo publikacji związanych z tym tematem, a co z Wewnętrzną Nastolatką? Zdajesz sobie sprawę, że taka część twojej osobowości również istnieje? Przeczytaj artykuł i dowiedz się kim jest twoja Wewnętrzna Nastolatka i jak ją możesz uzdrowić.
Kim jest Wewnętrzna Nastolatka?
Twoje Wewnętrzne Dziecko reprezentuje twoje podstawowe potrzeby i emocje. Wewnętrzna Nastolatka jest tą częścią osobowości, która jest odpowiedzialna za działanie, które będzie zgodne z tymi potrzebami i emocjami.
Wewnętrzna Nastolatka to ta część Ciebie, która chce w aktywny sposób chronić Wewnętrzne Dziecko, ale najczęściej nie potrafi tego zrobić, ponieważ nie ma do tego odpowiednich narzędzi. Nadal jest jeszcze dzieckiem. Dlatego wykorzystuje metody samosabotażu, aby w pozorny sposób chronić Wewnętrzne Dziecko.
Jeśli często się wściekasz, masz zmienne nastroje, masz tendencję do bycia, to z dużym prawdopodobieństwem uruchamia się wtedy twoja Wewnętrzna Nastolatka. Pozwolenie jej na niekontrolowane działanie, bez udziału twojego Wewnętrznego Rodzica, może prowadzić do wielu autodestrukcyjnych zachowań w twoim życiu. Jeśli chcesz sobie pomóc, powinnaś nauczyć się odróżniać jaka część Ciebie uaktywnia się w danym momencie. Ważna też będzie świadomość tego w jaki sposób możesz sobie pomóc w takich momentach.
Wewnętrzna Nastolatka – jak się objawia w twoim zachowaniu?
- Nie kontrolujesz swoich wydatków, przekraczasz budżet i się zapożyczasz, ponieważ wydajesz pieniądze na niepotrzebne rzeczy.
- Zmagasz się z uzależnieniem (papierosy, alkohol, kupowanie ciuchów czy butów).
- Jesteś nadreaktywna, na błahe zdarzenia reagujesz w bardzo emocjonalny i nieadekwatny sposób.
- Świadomie stawiasz się w pozycji ofiary, aby zaspokoić swoje potrzeby.
- Użalasz się nad sobą.
- Masz skłonność do obwiniania innych za to, co Cię spotkało.
- Łatwo rozproszyć twoją uwagę.
- Nie potrafisz jasno wyznaczyć swoich granic.
- Prokrastynujesz i odwlekasz zadania, które powinnaś wykonać.
- Masz problem z kontrolą nad jedzeniem np. objadasz się w kompulsywny sposób — cała tabliczka czekolady, lody i opakowanie ciastek.
- Stosujesz mechanizmy obronne jak — perfekcjonizm, narcyzm, unikanie i wycofanie, nadmierna kontrola, people pleasing, zaprzeczanie.
Jeśli tego typu zachowania pojawiają się u Ciebie na co dzień, to prawdopodobnie twoja Wewnętrzna Nastolatka kontroluje twoje zachowanie. To może powodować, że nie jesteś w stanie działać w dojrzały emocjonalnie sposób.
Zauważ, że takie zachowania są zwykle wywoływane przez trudne emocje i mają zazwyczaj na celu przyniesienie chwilowej ulgi. Jednak ostatecznie wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Np. unikanie konfrontacji, ze strachu przed powiedzeniem co naprawdę myślisz, nie rozwiąże twojego problemu. Im więcej unikasz, tym bardziej wzmacniają się twoje negatywne przekonania i tym bardziej rosną twoje lęki.
W jaki sposób Wewnętrzna Nastolatka sabotuje twoje życie?
Ponieważ jako dzieci, byliśmy raczej uczeni przez rodziców, aby tłumić nasze zranione części Wewnętrznego Dziecka, to Wewnętrzna Nastolatka, aby chronić twoje Wewnętrzne Dziecko, uczy się jak to właśnie robić. Są to po prostu mechanizmy obronne, które mają na celu uchronienie nas przed negatywnymi uczuciami i myślami naszego zranionego wewnętrznego dziecka.
PRZYKŁAD:
Jeśli wyrosłaś w przekonaniu, że „jesteś niewystarczająca i na miłość musisz sobie zasłużyć” – niezaspokojona potrzeba Wewnętrznego Dziecka. Przez co możesz kierować się w życiu koncentracją na zadowalaniu potrzeb innych (people pleasing), aby zasłużyć na miłość — działanie samosabotujące Wewnętrznej Nastolatki.
Rodzaje samosabotujących zachowań twojej Wewnętrznej Nastolatki:
- Perfekcjonizm i pragnienie uznania i aprobaty.
- Narcyzm.
- Ciągle zadowalanie innych.
- Unikanie i wycofywanie.
- Tłumienie tego co się dzieje wokół Ciebie.
- Stawianie się w roli ofiary.
- Projekcja.
- Kompleks zbawiciela.
- Żądza władzy.
- Nadmierna potrzeba kontroli.
- Regresja („nie chcę dorosnąć”).
W kolejnym poście omówię szczegółowo, każde z tych zachowań.
Jak możesz uzdrowić Wewnętrzną Nastolatkę?
Samosabotujące zachowania Wewnętrznej Nastolatki, wykształciły się, aby chronić twoje Wewnętrzne Dziecko. Dlatego, jeśli zajmiesz się leczeniem ran Wewnętrznego Dziecka i zaspokajaniem jego potrzeb, twoja Wewnętrzna Nastolatka przestanie stosować te mechanizmy obronne.
Kilka sposobów na uzdrowienie Wewnętrznej Nastolatki:
1. Naucz się rozpoznawać, kiedy w twoim zachowaniu objawia się Wewnętrzna Nastolatka
Rozwijaj swoją uważność, aby potrafić zauważyć moment, kiedy uruchamia się Wewnętrzna Nastolatka. Zrozum powody i przyczyny, dlaczego właśnie ta część Ciebie się uruchamia. To pomoże Ci zidentyfikować niezaspokojone potrzeby twojego Wewnętrznego Dziecka, którymi powinnaś się zająć.
Nie wiesz jak to zrobić? Zerknij na ten przewodnik, może się okazać bardzo pomocny. PRZEWODNIK DO SAMOPOMOCY – DZIECIŃSTWO.
2. Zacznij okazywać współczucie swojej Wewnętrznej Nastolatce
Wyjaśnij jej, że mechanizmy obronne, np. takie jak unikanie, nie sprawią, że problem zniknie. Powiedz mu, że Ty jako dorosły Wewnętrzny Rodzic jesteś w stanie stawić czoła temu, co stanie na twojej drodze. Jeśli masz trudność z okazywaniem samowspółczucia albo nie wiesz, na czym ono polega, zachęcam Cię do pobrania bezpłatnego workbooka z ćwiczeniami. ZESZYT ĆWICZEŃ – SAMOWSPÓŁCZUCIE.
3. Poznaj swoje Wewnętrzne Dziecko
Jeśli już potrafisz odnaleźć rany swojego Wewnętrznego Dziecka, to postaw za priorytet, aby je uleczyć. Jeśli poświęcisz wystarczająco czasu na to, aby wysłuchać, co ma Ci do powiedzenia i zadbania, aby poczuło się kochane i akceptowane, tym spokojniejsza stanie się twoja Wewnętrzna Nastolatka.
4. Zaakceptuj obecność Wewnętrznej Nastolatki
Chociaż czasem sabotuje ona twoje zachowania, przez co nie pozwala też na uleczenie ran Wewnętrznego Dziecka, to pamiętaj, że robi to w dobrej wierze. Akceptacja nie oznacza, że od razu musisz tę część siebie pokochać. Samo uznanie obecności Wewnętrznej Nastolatki może być pierwszym krokiem do zmiany.
5. Rozwijaj swojego Wewnętrznego Kochającego Rodzica
Pomocny w tym może być proces reparentingu. Aby zadbać o Wewnętrzną Nastolatkę i uleczyć zranione Wewnętrzne Dziecko, będziesz potrzebować silnego, odpornego i zdyscyplinowanego Wewnętrznego Dorosłego. To ta część osobowości jest w stanie zrozumieć, że negatywne przekonania są po prostu wynikiem wpływów z dzieciństwa i będzie potrafić sobie z tym poradzić.
6. Pozwól, aby twój Wewnętrzny Rodzic przejął kontrolę nad twoim zachowaniem
Przecież kiedy dziecko boi się iść do lekarza, to rodzic nie pozwala dziecku odwołać wizyty. Raczej stara się być obok, trzyma je za rękę i wspiera podczas wizyty. Działaj z Wewnętrznym Dzieckiem i Wewnętrzną Nastolatką w taki sam sposób. Wysłuchaj ich, pozwól im na swobodne wyrażenie tego, co czują, ale ostatecznie Ty podejmij decyzję jako kochający i dojrzały Wewnętrzny Rodzic.
Wiesz, że w moim sklepie jest dostępne 14-DNIOWE WYZWANIE REPARENTING, w którym nauczysz się jak być dla siebie kochającym Wewnętrznym Rodzicem?
7. Napisz list do swojego zranionego Wewnętrznego Dziecka
To proste ćwiczenie, które może być bardzo pomocne, w pracy z twoją Wewnętrzną Nastolatką. Zanim napiszesz list, możesz wykonać ćwiczenie SPOTKANIE, które znajduje się na moim Instagramie. Będzie bardzo pomocne w połączeniu się z energią i odczuciami w twoim dzieciństwie. Potem zastanów się, co chciałabyś zrobić i powiedzieć twojej młodszej wersji siebie. Zapisz to w formie listu, który możesz trzymać w specjalnym miejscu i sięgać po niego zawsze, kiedy tego potrzebujesz.
Potrzebujesz więcej wsparcia? Zerknij na tą 40-minutową medytację — PRZEPROGRAMOWYWANIE DZIECIŃSTWA, która w bardzo silny sposób transformuje twoje Wewnętrzne Dziecko.