Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie spędził 3 godzin na przewijaniu mediów społecznościowych. A może nie mogłaś oprzeć się pokusie obejrzenia kolejnego pod rząd odcinka swojego ulubionego serialu? A może zdajesz sobie sprawę, że jesteś nieco uzależniona od zakupów internetowych? Spokojnie, ja też tak czasem mam i pewnie większość z nas. Ale umówmy się, pewnie sama wiesz, że to wcale nie jest najlepszy sposób na wykorzystanie twojego czasu. A jednak nadal to robimy. Wiesz dlaczego???
Obejrzyj film i dowiedz się dlaczego tak robimy i co możesz zrobić aby to zmienić. Oczywiście tylko wtedy, kiedy Ci to przeszkadza 🤪
DOPAMINA – co to tak w ogóle jest?
Czynności te powodują uwalnianie się w naszym mózgu dopaminy. Czym jest dopamina? To neuroprzekaźnik? Neuro co???? Wyobraź sobie że między twoimi komórkami nerwowymi przekazywane są różne sygnały (nazwijmy je informacjami) dopamina odpowiada za przekazywanie konkretnej informacji i jest to informacja o przyjemności. A będąc bardziej szczegółowym informacji o nadchodzącej przyjemności. Podkreślam, wydziela się wtedy kiedy oczekujesz na coś a to masz.
I niestety jesteśmy społeczeństwem uzależnionym od ciągłych skoków dopaminy, a np. SM zapewniają nam jej szybkie i łatwe źródło. Robimy to bo potrzebujemy stymulowac swój mózg do produkcji dopaminy, ale potem nie czujesz się lepiej.
DOPAMINOWE MENU – co to takiego?
A co jeśli powiem Ci że istnieją sposoby na stymulację produkcji dopaminy po których czujesz się naprawdę świetnie???
Słyszałaś o koncepcji dopaminowego menu????
To lista rzeczy, które sprawiają ci radość w codziennym życiu,To mogą być drobne gesty, ale i czynności, które zajmują więcej czasu.
Dlatego zachęcam Cię abyś już dziś stworzła sobie listę rzeczy, które nakarmią twój mózg odpowiednim rodzajem stymujacji dopaminowej, zamiast marnować trzy godziny na przewijanie mediów społecznościowych.
Jak stworzyć dopaminowe menu?
Zacznij od spisania listy, które sprawiają tobie przyjemność, niosą radość, a Ty czujesz się po prostu dobrze. Jeśli masz trudność, w opisie filmu znajdziesz link do pobrania listy z takimi czynnościami podzielonymi na kategorie.
Po co dzielić to wszystko na kategorie???
W zależności od twojego głodu dopaminowego, dostępności czasowej możesz wybierać różne czynności. Czyli:
- Startery – to takie “rozruszniki”, czyli szybkie, krótkie i mało angażujące aktywności, które zajmą tylko kilka minut, ale mogą szybko zwiększyć twój poziom dopaminy. To mogą być: taniec do ulubionej piosenki, zjedzenie przekąski lub przytulanie zwierzaka.
- Dania główne to bardziej czasochłonne czynności. Przykłady dań głównych to: pieczenie, malowanie, pisanie pamiętnika, spacer, układanie puzzli lub planowanie podróży.
- Przystawki to czynności, które możesz robić, wykonując równoczenie inne zadania, które nie produkują dopaminy. Czyli sprzątając możesz słuchac ulubionej muzyki, czy pracując z domu możesz zapalić sobie świeczkę.
- Desery to czynności, które warto abyś wybierała świadomie i bardzo rzadko. Bo w przeciwnym razie możesz nie czuć się dobrze po ich wykonaniu. Przykłady deserów to: przewijanie TikToka, sprawdzanie mediów społecznościowych, oglądanie telewizji – ale pamiętaj o wyznaczeniu sobie konkretnego czasu na to i trzymaj się tego.
- Dania specjalne podobnie jak w menu restauracji są rzeczami, które nie zawsze są dostępne i są wyjątkowe. Przykłady to: rezerwacja biletów na wakacje, koncert, masaż.
Aby stworzyć własne menu dopaminy, wybierz czynności, które lubisz wykonywać dla każdej z tych sekcji menu. Wynotuj na kartce (możesz taki schemat do wydruku pobrać z linku w opisie filmu) i trzymaj w widocznym miejscu. Zrób zdjęcie i trzymaj w telefonie.
Po co to robić?
Co robisz, kiedy jesteś bardzo, ale to bardzo głodna? Sięgasz to co jest pod ręką, szybkie rozwiązania, które spowodują, że głód minie. Tak samo jest z głodem dopaminowym. I bez takiej listy w widocznym miejscu z dużym prawdopodobieństwem sięgniesz po stare sprawdzone sposoby – scrolowoanie mediów społecznościowych, binge watching serialii i nic co spowoduje, że poczujesz się lepiej. Kiedy masz taką listę pod ręką o wiele łatwiej jest dokonać własciwego wyboru.
Taka lista jest szczególnie ważna w przypadku osób, które zmagają się z ADHD ponieważ często mają niższy poziom dopaminy.
Potrzebujesz inspiracji, przykładów co konkretnie powinno się znaleźć w takim menu pobież pdf, który dla Ciebie stworzyłam, a jako bonus dostaniesz listę żywności, która może stymulować produkcję dopaminy.