Coach czy psycholog — jaka tak naprawdę jest różnica? Do kogo powinnaś się zwrócić o pomoc? Masz mętlik w głowie? Czujesz, że już sama nie wiesz, czy terapeuta, czy coach Ci pomoże? W tym artykule wyjaśnię Ci różnice i podobieństwa między pracą terapią a coachingiem, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.

 

Jaka jest różnica między coachem a psychologiem?

Najpierw rozjaśnijmy sobie trochę na czym polega różnica między coachem a psychologiem?

Psycholog/ psychoterapeuta

Dyplomy i dokumenty poświadczające umiejętności: Aby pracować jako psycholog, niezbędne jest ukończenie studiów na tym kierunku (psycholog) oraz ukończoną specjalizację w konkretnym nurcie (psychoterapeuta).
Diagnoza:
Potrafi diagnozować i leczyć choroby psychiczne (psychoterapeuta).
Cel:
Głównym celem jest leczenie problemów ze zdrowiem psychicznym.
Zakres:
Rozwiązywanie różnych problemów natury psychicznej, od lęku i depresji po poważniejsze zaburzenia psychiczne.
Relacja
: Zwykle długoterminowa relacja z dystansem zawodowym.

Praca z psychologiem będzie w dużej mierze opierała się na podejściu terapeutycznym, skupiającym się na diagnozie i leczeniu różnego rodzaju trudności natury psychicznej. Bardzo często terapia polega na analizie przeszłych doświadczeń, które pomagają zrozumieć obecną sytuację pacjenta. A jeśli zmagasz się z chorobą psychiczną, powinnaś udać się do psychoterapeuty lub nawet psychiatry.

Coach

Dyplomy i dokumenty poświadczające umiejętności: Ogólnie rzecz biorąc, nie są potrzebne żadne licencje ani certyfikaty.
Diagnoza: Nie jest przeszkolony do diagnozowania chorób psychicznych, ale ma na celu wzmocnienie odporności psychicznej.
Cel: Zorientowany na działanie i osiąganie zamierzonych celów. Współpracuje z klientami, aby wprowadzać pozytywne zmiany i osiągać konkretne rezultaty.
Zakres: Zazwyczaj specjalizuje się w swojej określonej niszy.
Relacja: Często na ograniczony czas – do momentu osiągnięcia celów klienta. Ale bywa również długoterminowa. Relacja jest bardziej partnerska.

Celem pracy z coachem jest koncentracja nad osiągnięciem twoich celów i zmiany twojego życia. Zazwyczaj zaczyna się to w ten sposób, że czujesz, że coś jest nie tak w twoim życiu i chcesz to zmienić. Coach pomoże Ci poszukać rozwiązań i ruszyć z miejsca, abyś doszła do celu. Dzięki pracy z coachem wyruszysz w osobistą podróż w głąb siebie. Poznasz siebie, swoją osobowość, emocje, procesy myślowe i zachowania.

Zatem jeśli krąży Ci po głowie pytanie “coach czy psycholog”?, to w bardzo dużym uproszczeniu można powiedzieć, że coach pomoże Ci w podjęciu kroków, aby zbliżyć się do życia, o jakim marzysz. Psycholog skupi swoją uwagę przede wszystkim na rozwiązywaniu twoich problemów.

inforgrafika wyjaśniająca różnice coach czy psycholog

Coach czy psycholog? Porównanie.

W dzisiejszych czasach zmagamy się z epidemią zachorowań na różnego rodzaju choroby psychiczne. Równocześnie rośnie świadomość naszego społeczeństwa i coraz więcej osób chce pracować nad sobą i się rozwijać. To pokazuje, że coach czy psycholog są coraz częściej wybieranymi opcjami do wsparcia na drodze do psychicznego dobrostanu, I tak zarówno terapia, jak i coaching mogą znacznie poprawić jakość życia ludzi, ale robią to na różne sposoby. Przyjrzyjmy się różnicom dzielącym coacha i psychologa bliżej.

 

Cel pracy

Psycholog: Głównym celem jest uzdrowienie problemów natury psychicznej, takich jak lęk, depresja, zespół stresu pourazowego czy trauma.
Coach: Jest zorientowany na wyniki. Koncentruje się na pomaganiu klientom w osiąganiu konkretnych celów.

Chcę, abyś wiedziała, że to nie oznacza, że terapeuci nie pracują nad celami i nie wspierają klientów w osiąganiu ich marzeń. Tak samo coach w pewnym wymiarze może wspierać swojego klienta w dobrostanie emocjonalnym. Wyjaśnię to w dalszej części artykułu.

 

Orientacja na…

Psycholog: W procesie jest kładziony nacisk na zrozumienie przeszłości lub odzyskanie sił po przeszłych traumach, aby móc iść dalej.
Coach: Praca jest ukierunkowana na działania w tu i teraz oraz w przyszłości.

Podczas gdy terapeuta zagłębia się, w „dlaczego” wzorców klienta, coach skupia się bardziej na tym, „jak” zmierzać do konkretnych rezultatów. Zamiast więc badać przeszłość, aby nadać sens obecnym zachowaniom, coach zastanawia się z klientem, co należy zrobić teraz, aby osiągnąć przyszłe cele. Oczywiście wykwalifikowany coach będzie widział szerszy kontekst i będzie rozumiał, w jaki sposób przeszłość wpływa na teraźniejszość klienta. Również dobry psychoterapeuta będzie potrafił poprowadzić swojego pacjenta do miejsca, w którym ten chce się znaleźć. Ponadto niektóre podejścia terapeutyczne są bardziej skoncentrowane na teraźniejszości. Na przykład krótka terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (SFBT) i terapia poznawczo-behawioralna (CBT).

 

Struktura

Psycholog: Sesje terapeutyczne zwykle odbywają się osobiście, chociaż terapia online staje się coraz bardziej powszechna. Struktura sesji jest bardzo zróżnicowana.
Coach: Sesje coachingowe mają strukturę, ale ich format jest elastyczny. Mogą odbywać zarówno stacjonarnie, jak i on-line. Ponieważ w coachingu mniejsza jest potrzeba zachowania profesjonalnego dystansu, coachowie mogą spotykać się z klientami nawet w miejscach publicznych, takich jak parki czy kawiarnie.

 

Metody

Psycholog: Metody pracy zależą od podejścia terapeutycznego i nurtu, w jakim pracuje terapeuta.
Coach: Metody pracy coacha będą zależne od jego niszy oraz szkoleń i kursów, jakie ukończył.

Podczas terapii mogą się zdarzyć momenty, gdzie terapeuta będzie próbował tłumaczyć Ci pewne rzeczy. Może zachęcał do pewnych działań. Rolą coacha nie jest dawanie Tobie rad, czy wskazywanie, co powinnaś zrobić. Praca z coachem polega słuchaniu, zadawaniu pytań i rzucaniu wyzwań. Umożliwi Ci ustalenie celów, zbadanie samoograniczających przekonań i usunięcie wewnętrznych barier. Coach nie ma innego celu niż ułatwienie Ci zmiany, której pragniesz. 

 

Edukacja

Psycholog: Terapeuci muszą mieć ukończone wyższe wykształcenie i przeszkolenie.
Coach: Jako rozwijająca się dziedzina coaching nie ma jeszcze ustalonych standardów edukacyjnych ani wymagań formalnych.

Oznacza to, że praktycznie każdy, nawet bez formalnego przeszkolenia, może zostać coachem. Nie oznacza to, że nie powinno być to dla Ciebie ważne. Coach nie ma wymogu prawnego, aby się doszkalać, ale pozostawanie na bieżąco i doskonalenie się jest jak najbardziej pożądaną cechą przy wyborze coacha. Dlatego decydując się na pracę z coachem, upewnij się, jakie szkoły ukończył i jakie ma certyfikaty. Sprawdź opinie klientów i obszar, w jakim pracuje coach, którym jesteś zainteresowana. Wiele coachów oferuje bezpłatną sesję przed rozpoczęciem procesu. Warto skorzystać z takiej możliwości, aby przekonać się, czy jest to dla Ciebie odpowiednia osoba.

 

Relacja

Psycholog: Zwykle długoterminowa, profesjonalna relacja. Istnieje wyraźna granica pomiędzy terapeutą a klientem. A klientów często nazywa się „pacjentami”.

Coach: Działa w określonych ramach czasowych i charakteryzuje się bardziej partnerską relacją. Relacje coachingowe są zwykle krótsze, ponieważ koncentrują się na konkretnych wynikach. Po osiągnięciu tych celów coaching zostaje zakończony.

Coach zazwyczaj oferuje Ci współpracę przez określoną liczbę sesji lub miesięcy. Twoja podróż coachingowa rozpoczyna się od ustalenia celów i oceny obecnej sytuacji. Następnie wyjaśnisz, co chcesz osiągnąć i jak tego dokonasz. Podczas całej podróży coach będzie rzucał Ci wyzwanie, abyś odkrył nowe sposoby myślenia. Przyjrzysz się temu, co powstrzymuje Cię przed działaniem. Będziesz korzystać ze swojej intuicji, tego „przeczucia”, które zwykle ignorujemy. Dzięki temu sam znajdziesz rozwiązania i podejmiesz działania. Czas trwania coachingu zależy od Ciebie. Możesz przerwać w dowolnym momencie, gdy poczujesz, że osiągnąłeś swój cel lub jeśli czujesz, że to nie działa dla Ciebie.

Kilka mitów o coachach i psychologach

Mit nr 1: Coach czy psycholog to dokładnie to samo

Praca z psychologiem ma na celu pomóc Ci wyzdrowieć, a następnie pomóc Ci się rozwijać i powiększać swoją samoświadomość. Terapia jest tym, czego potrzebujesz, jeśli chcesz „poczuć się lepiej”. Terapeuta tworzy bezpieczną przestrzeń, w której jesteś wolna od presji dnia codziennego, która może powodować, że czujesz się zestresowana, przygnębiona lub niespokojna. Terapia pomaga głęboko zanurzyć się w swojej psychice i ponownie połączyć elementy tego, kim jesteś.
Praca z coachem pomaga Ci podejmować wyzwania i stać się taką wersją siebie, o której marzysz. Coaching ma na celu pomóc Ci odnieść sukces, wspierać Cię w rozwoju, budowania samoświadomości. Coaching jest tym, czego potrzebujesz, jeśli chcesz „działać lepiej”. Coach tworzy zachęcającą przestrzeń, w której wywiera delikatny nacisk, aby pomóc Ci zrobić postęp.

Mit nr 2: Coach a psycholog to zupełnie co innego

Chociaż prawdą jest, że terapeuta ma kwalifikacje do leczenia schorzeń psychicznych, nie jest to jedyna rzecz, do której ma kwalifikacje. Terapeuta może pomóc Ci sprecyzować cele życiowe i pokonać przeszkody na drodze do ich osiągnięcia.
Coach, który kieruje się etyką w swojej pracy wie, że coaching to nie terapia i jeśli zauważy taką potrzebę, to kieruje klienta do psychologa czy psychoterapeuty. Ale istnieją takie obszary (szare strefy), do których coach również może „zajrzeć”. I rzeczy, z którymi może Cię wesprzeć. W mojej pracy jest to np. wparcie przy budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości, praca z wewnętrzną krytyką, przyglądanie się niesłużącym przekonaniom czy nauka asertywności.
Ważne jest, aby pamiętać, że coach może Ci pomóc uporać się z problemami emocjonalnymi, to nie jest wykwalifikowaną osobą do pracy z problemami natury psychicznej (depresja, napady lęku, zaburzenia odżywiania). Nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy coaching lub terapia będą lepszym rozwiązaniem. Jedno często prowadzi do drugiego.

Mit nr 3: Coach nie ma wykształcenia zawodowego

Psycholog czy psychoterapeuta musi spełniać rygorystyczne standardy, aby móc prowadzić terapię, podczas gdy osoba, która nazywa się coachem, nie musi spełniać żadnych standardów. Ale pamiętaj, że tylko, dlatego, że nie jest to wymagane, nie oznacza, że dobry coach nie zdecyduje się na ukończenie szkoły coachingowej, nie będzie się ciągle doszkalać i rozwijać. Aby byś świetnym fachowcem w swojej dziedzinie. Wielu coachów przestrzega standardów etycznych i podchodzi dużą odpowiedzialnością do swojej pracy.
Coach nie musi, więc mieć certyfikatu, aby być dobrym coachem. Pomocne mogą się okazać recenzje i referencje klientów – a także Twój własny wywiad z coachem. Dzięki temu możesz zyskać poczucie, czy ta osoba może Ci pomóc. Zatem to, że coach nie musi spełniać określonych standardów zawodowych, nie oznacza, że tego nie robi.

Najważniejszą rzeczą, na której należy się skupić, jest to, co jest dla Ciebie najważniejsze. Bez względu czy będzie to coach czy psycholog, upewnij się, że czujesz, że ta osoba jest osobą, która może Ci pomóc w osiągnięciu konkretnych celów lub problemów. To, czy standardy coacha są dla Ciebie wystarczająco wysokie, czy odpowiadają Twoim potrzebom, jako klienta, zależy od Ciebie. To, czy ważne jest, aby coach miał określony poziom wykształcenia, określone doświadczenie życiowe lub certyfikat coacha, będzie zależeć zawsze od Twojej perspektywy i potrzeb.

inforgrafika wyjaśniająca różnice coach czy psycholog

Coach czy psycholog- kogo powinnaś wybrać?

Jeśli twoim celem jest rozwój osobisty, to zarówno praca z psychologiem, jak i coachem może okazać się pomocna
Tak jak już wspominałam, psycholog pomoże Ci zagłębić się w przeszłość, zrozumieć trudne sytuacje z przeszłości i wyleczyć się z niej. Ale nie oznacza to, że każda terapia będzie na tym polegała. Istnieje kilka nurtów w psychoterapii, o których już wspominałam, które skupiają się na tu i teraz i realizacji twoich celów. I choć mitem jest, że na terapii trzeba rozmawiać o swojej przeszłości. To zazwyczaj terapeuta będzie chciał zagłębić się w Twoją przeszłość, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć siebie i swoje schematy zachowań.
Tak samo mitem jest to, że coach nie „zagląda” w przeszłość swojego klienta. Jedynym sposobem, w jaki coach może pomóc Ci zmienić Twoje zachowanie, jest zrozumienie, dlaczego w przeszłości nie osiągnęłaś oczekiwanych rezultatów. Różnica polega na tym, że każdy ma inny cel i sposób pracy. Terapeuta skupia się na zmianie tego, jak się czujesz i pomaga Ci zrozumieć, jak się tu znalazłeś, podczas gdy coach skupia się na zmianie Twojego zachowania i pomaga Ci zrozumieć, co działa, a co nie.
Zarówno coach czy psycholog mogą pomóc Ci w pracy nad rozwojem osobistym. A twoje ostateczne wyniki będą zależały od twojego zaangażowania w pracę i wyboru osoby, przy której czujesz wsparcie, bezpieczeństwo i motywację. Dlatego czasem to osoba, z którą zdecydujesz się współpracować, może mieć większe znaczenie niż zawód.
Coach i psycholog pomogą Ci w zmianie, dlatego nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, co będzie dla Ciebie najlepsze. Być może nie będziesz w stanie stwierdzić, które podejście jest dla Ciebie lepsze, dopóki nie wypróbujesz każdego z nich.
Dlatego na koniec zachęcam Cię do zaufania sobie i swojej intuicji. Jeśli nie zmagasz się z poważnymi problemami natury psychicznej to daj sobie szansę na podjęcie decyzji swoim sercem. Jeśli poczujesz, że znalazłeś właściwą osobę, po prostu daj jej szansę. Bez względu na to czy jest to coach czy psycholog.

Podsumowanie

Zarówno coaching, jak i terapia są narzędziami samorozwoju. I coach czy psycholog zapewnią Ci możliwości, poprowadzenia Cię przez najtrudniejsze przeszkody w Twoim życiu. Powyższe różnice mają charakter uogólnień i nie dotyczą wszystkich psychologów, psychoterapeutów i coachów. W rzeczywistości różnice między dwoma psychologami lub dwoma coachami mogą być większe niż różnica między coachem a psychologiem, w zależności od tego, kim oni są. Coaching i terapia w dużym stopniu pokrywają się i mogą się uzupełniać. Możesz zacząć od terapii i przejść na coaching w miarę zdrowienia lub rozpocząć od coachingu, a później uznać terapię za bardziej odpowiednią.
Pamiętaj, że żadne informacje zawarte w tym artykule nie stanowią porady lekarskiej.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, to zachęcam Cię do odsłuchania odcinka podkastu Pana Darka Niedzielskiego z Panem Andrzejem, który doświadczyła zarówno pracy w terapii jak i z coachem. Znajdziesz go na spotify Terapia i coaching – różne doświadczenia….

A jeśli masz ochotę doświadczyć pracy z coachem, to zapraszam Cię na umówienie się ze mną na darmową konsultację, gdzie bliżej przyjrzymy się twoim trudnościom.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments