REPARENTING – co to jest?

Jako dzieci uczymy się jak być kimś, kim chcą nasi rodzice, byśmy byli. Reparenting to nauka bycia tym kim Ty chcesz być. To proces podczas, którego uczysz się być dla siebie kochającym Wewnętrznym Rodzicem i ofiarowania twojemu zranionemu Wewnętrznemu Dziecku, to czego nie otrzymałaś w dzieciństwie. Jeśli chcesz doświadczyć szczerej radości, spokoju i spełnienia, to musisz odkryć siebie na nowo.

Wiele z nas było wychowywanych przez rodziców, którzy nie mieli świadomości jak ważne jest uważne wychowywanie. Powtarzali te same niezdrowe wzorce, których sami nauczyli się w dzieciństwie. To powodowało, że nie zawsze czuliśmy się widziani czy słyszani. Dodatkowo, trudno nam było rozpoznać czy ten rodzaj rodzicielstwa, był dobry dla nas, bo przecież nigdy nie mieliśmy skali porównawczej. W końcu mieliśmy tylko jednych rodziców.

Myślę, że zdecydowana większość z nas nie otrzymała w dzieciństwie kompletu zasobów, jakie powinno się dostać aby zostać dojrzałym emocjonalnie dorosłym człowiekiem. U kogoś w domu nie było bliskości, a ktoś inny miał nadopiekuńczych rodziców. Te wszystkie doświadczenia powodują, że potrzeby (fizyczne i emocjonalne dziecka) nie zostały zaspokojone, przez co tworzą się tzw. rany, które niesiemy przez całe życie.

Przekonania i wzorce, które rozwijamy w dzieciństwie, definiują nasze działanie w życiu dorosłym. Dopóki nie zaczniemy w świadomy sposób im się przyglądać i ich kwestionować, to działamy na autopilocie powtarzając schemat. Te przekonania i wzorce wpływają na nasze poczucie własnej wartości, to w jakie relacje wchodzimy i jakich partnerów przyciągamy.

Reparenting to akt dawania sobie tego, czego nie otrzymywałaś jako dziecko.

Od czego zacząć?

Aby zacząć pracę nad ranami swojego wewnętrznego dziecka, musisz nauczyć się bycia  samoświadomym i umiejętności dokonywania autorefleksji. To jedyna droga, która zaprowadzi Cię do uświadomienia sobie tego, dlaczego jesteśmy tacy jacy jesteśmy, dlaczego zachowujemy się w taki a nie inny sposób i dlaczego otaczamy się takimi a nie innymi ludźmi.

Jeśli będziesz mieć trochę szczęścia, to na pewnym etapie swojego życia zaczniesz się zastanawiać nad sobą, kim jesteś, dlaczego zachowujesz się tak a nie inaczej. Przy kolejnej odrobinie szczęścia, popchnie Cię to do dalszych poszukiwań i działań na rzecz zmiany i naprawy tego co zranione. Zrozumiesz, że są w Tobie części, które wymagają uwagi i zaopiekowania. I tu z pomocą przychodzi koncepcja reparentingu.

Najlepiej zacząć od analizy, czego brakowało Ci w dzieciństwie. Pamiętaj, że dla każdego będzie to coś innego np. brak czasu na beztroską zabawę czy brak możliwości wyrażania swojego zdania. Jeśli już dostrzeżesz te rzeczy, to warto abyś się nimi zaopiekowała i zaczęła je realizować.

Na początku ten proces może wydawać się trudy, bo przecież musisz wrócić myślami do swojego dzieciństwa i odnaleźć swoje rany. Dodatkowo musisz poświęcić trochę czasu tylko i wyłącznie dla siebie, co nie jest łatwe w naszym zabieganym świecie. Jednak systematyczna praca nad rozwijaniem umiejętności bycia dla siebie rodzicem jakiego potrzebowałaś w dzieciństwie może być bardzo uwalniającym procesem.

REPARENTING – a twoi rodzice.

To co bardzo ważne w tym procesie, to to aby pamiętać, że twoi rodzice nie są jakimiś potworami. Najczęściej jest tak, że nie ofiarowali Tobie tego, czego sami nie otrzymali od swoich rodziców. I wychowywali Cię ze swojego poziomu świadomości.

Nie chcę ich w ten sposób tłumaczyć, bo oczywiście ich zachowanie i to jak Cię wychowywali wpłynęły na to, że dziś szukasz pomocy, by uleczyć swoje rany. Ale próba zrozumienia co było przyczyną takiego, a nie innego zachowania rodziców, może być bardzo uwalniająca.

Wiem, że jest to bolesny proces, kiedy uświadamiasz sobie te wszystkie niedociągnięcia czy nadużycia, ale to nie czas na obwinianie. Stawianie siebie w roli ofiary nigdy nie spowoduje, że pójdziesz do przodu. To czas aby wziąć odpowiedzialność za swoje życie i dać sobie czas i przestrzeń na uleczenie tych ran i wybaczenie swoim rodzicom.

To proces, który może trwać kilka miesięcy a czasem nawet lat, ale to co najważniejsze to nie odkładać tego na później. Znajdź w sobie odwagę, aby już dziś zacząć podróż do uzdrowienia swojego wewnętrznego dziecka.

REPARENTING – wyzwanie.

W odpowiedzi na potrzebę uzdrowienia twojego wewnętrznego dziecka stworzyłam 14 dniowe wyzwanie, które pomoże Tobie zrozumieć swoje rany i nauczy Cię jak być dla siebie kochającym rodzicem. Przez 14 dni będę Cię prowadzić przez różne aspekty reparentingu. Będziemy afirmować i poszukiwać lekarstw na twoje rany wewnętrznego dziecka.

Dodatkowo dostaniesz darmowy przewodnik, do dalszej pracy własnej. Opisuję w nim na czym powinnaś się skupić i co powinnaś robić, aby ten proces nadal się w Tobie zadziewał. 

Dzięki temu wyzwaniu będziesz mogła powrócić do siebie i swojego prawdziwego ja. Pomoże Ci ono nauczyć się kreować twoją własną tożsamość i zacząć być taką osobą jaką Ty chcesz być.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments