Nowy rok – nowa ja. Ile razy już to słyszałaś? A może nawet sama sobie powtarzałaś? Postanowienia noworoczne – pewnie już kilka razy w twoim życiu, zdarzyło Ci się podjąć próbę ich realizacji. I jak? Udało się? Mogę się domyślać, że jeśli zaczęłaś czytać ten artykuł to pewnie, miałaś problem z dotrzymaniem sobie postanowień. Chcę, abyś wiedziała, że nie jesteś z tym sama. Każdego roku miliony ludzi, próbuje przekuć swoje marzenia, nadzieje i oczekiwania w rzeczywistość, ustanawiając sobie postanowienia noworoczne.

Nowy rok, to wręcz idealny czas na próbę zmiany tego co stare i nie służące. Wiele z nas chciałoby grubą kreską odciąć to co nas boli, frustruje i stresuje. Chcemy żyć nowym, lepszym życiem, w którym jest czas i miejsce na nas i nasze potrzeby. Tymczasem proza dnia codziennego, stare nawyki,  schematy myślowe wcale nam tego nie ułatwiają. I tak już w trzecim tygodniu stycznia, najpóźniej w połowie lutego lądujemy dokładnie tam gdzie startowałyśmy. Zestresowane, zabiegane, ciągle na usługi innych, bez możliwości zajęcia się sobą, swoimi potrzebami, o realizacji pasji nawet nie marząc.

CIEKAWOSTKA:

Chcę abyś wiedziała, że nie jesteś z tym sama. Badania pokazują, że 80% postanowień noworocznych kończy się niepowodzeniem, a większość kończy się fiaskiem do lutego. Średnio tylko 9-12% osób dotrzymuje swoich postanowień noworocznych.

Postanowienia noworoczne -statystyki

  • W roku 2023 37% badanych planowało zrealizować swoje postanowienia noworoczne. 87%  osób z tej grupy było przekonanych, że będzie trzymać się swoich postanowień. Do lutego tylko 22% trzymało się ich całkowicie.
  • Najpopularniejsze postanowienia noworoczne w 2020 roku to zdrowe odżywianie (44% ankietowanych Polaków).
  • Postanowienia noworoczne różnią się w zależności z którego pokolenia jesteś. Ludzie z pokolenia Baby boomers (urodzeni 1946 -1960) chcą schudnąć więcej (53% ankietowanych). Przywiązują jednak mniejszą wagę do oszczędzania pieniędzy (39%) w porównaniu z młodszymi pokoleniami. Milenialsi (urodzeni w latach 1980-1990) są najbardziej pewni dotrzymania wszystkich swoich postanowień (39%). Pokolenie Z (urodzeni między 1996 a 2012) jest 4 razy bardziej zainteresowane znalezieniem miłości niż jakakolwiek inna grupa wiekowa.
  • Postanowienia noworoczne są skuteczniej realizowane przez mieszkańców miast (10%) niż mieszkańców wsi (4%).

.

Moje postanowienia noworoczne

Będę z Tobą szczera. Sama nie ustanawiam sobie postanowień noworocznych, wiem, że w moim przypadku nie działają. Presja związana z nienaturalną próbą wymuszenia na sobie czegoś, co nie jest jeszcze moim nawykiem jest ogromna i nie pomaga mi w dotrzymywaniu sobie obietnicy. Przez lata wypracowałam metodę, która pomaga mi planować i skutecznie realizować to co sobie założyłam. Nie traktuję nowego roku, jako nowej szansy, a jako kolejny rozdział mojego życia. Tak jak w książce rozwija się fabuła, tak ja się rozwijam, i każdego roku zbliżam się do siebie, ale nie traktuję tego jako zadanie na jeden rok, a na całe życie. Robię systematyczne postępy i to jest dla mnie najważniejsze.

Pamiętaj, to że rezygnujesz z ustanowienia sobie postanowień noworocznych nie oznacza, że nie masz prawa mieć marzeń i planować ich realizację. Ważne abyś wiedziała jak to robić, aby to było skuteczne.

Dlaczego postanowienia noworoczne nie działają?

Aby lepiej zrozumieć w jaki sposób nauczyć się realizować to, co sobie postanowiłaś na początku roku, warto abyś zrozumiała dlaczego do tej pory nie udało Ci się dotrzymać postanowień noworocznych. Badania pokazały, że najczęstszymi przyczynami niedotrzymywania założonych sobie postanowień noworocznych są:

  • ustanowione nierealistyczne cele 35% badanych
  • brak metody śledzenia swoich postępów 33% badanych
  • zapominanie o swoim postanowieniu 23% badanych

Często ludzie wybierają cele, które są zbyt abstrakcyjne, zbyt duże lub mają problemy z siłą woli, wsparciem lub brakiem planu. Jedna na 10 osób, którym się nie udało, stwierdziła, że podjęła zbyt wiele postanowień. Chyba większość z nas wie jakie to uczucie, kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że nie dotrzymaliśmy danego sobie słowa i nie zrealizowaliśmy swoich postanowień noworocznych.

Dlatego chcę abyś dokładnie i w szczerości z samą sobą przyjrzała się bliżej temu, co może Cię stopować przed realizacją tego co sobie postanowiłaś na początku roku.

1. Zbyt duża ilość postanowień noworocznych

Czasem nie bierzemy nawet tego pod uwagę, że nasze postanowienia noworoczne były trudne do zrealizowania, bo podjęliśmy się realizacji zbyt dużej ich ilości. Nie mamy świadomości, że próba zmiany wielu rzeczy w jednym czasie może być zbyt przytłaczająca i po prostu trudna do realizacji. Możesz spróbować zmienić  jedną lub dwie rzeczy na raz, ale więcej? To gwarantowany przepis na porażkę.

2. Zbyt duży i ambitny cel

Nawet jeśli zdecydujesz się na realizację jednego postanowienia noworocznego, to często ustawiamy sobie poprzeczkę zbyt wysoko. Postanowienie noworoczne wymaga od Ciebie zakupu gadżetów (np. nowe buty do biegania) czy wydania pieniędzy (np. na karnet na siłowni). Każdy z nasz ma czasem tendencję do oszukiwania się. Być może też miałaś taką sytuację, gdy głęboko wierzyłaś, że właśnie to pomoże Ci w osiągnięciu zamierzonego celu. Ale pewnie już wiesz, że zazwyczaj tak się nie dzieje.  Siłownie, zaczynają robić się puste w okolicy lutego, kupione gadżety tylko zagracają Ci przestrzeń, a twoja frustracja zaczyna rosnąć. Jeśli naprawdę zależy Ci na dużym celu np. przebiegnięciu maratonu, to dobrze to zaplanuj.

3. Zbyt ogólne postanowienia noworoczne

Jednym z głównych powodów niedotrzymania danych sobie obietnic jest ich niejasność. Zbyt ogólnie ujęte cele, takie jak „chcę więcej czytać”, „chcę być bardziej szczęśliwa” czy „chcę zarabiać więcej pieniędzy”, praktycznie od razu spisuje Cię na porażkę. Niejasne cele nie wyznaczą Ci kierunku. Płyniesz swoim statkiem, niby przed siebie, ale w sumie sama nie wiesz do jakiego portu. A to już tylko mały krok do tego, że nie dopłyniesz tam gdzie chcesz. Dlatego tak ważne jest dokładne sprecyzowanie swojego celu (określenie do którego portu chcę płynąć).

W swojej pracy bardzo często spotykam się z mało konkretnymi celami, jakie zakładają sobie moje klientki. Bo przecież np. dla każdej z nas szczęście i spełnienie jest czymś innym. Dlatego poprzez zadawanie pytań wspieram je w doprecyzowaniu tego czego tak naprawdę chcą i oczekują od swojego życia i siebie.

4.Postanowienia noworoczne bez konkretnego planu działania

Pozostając w metaforze żeglarskiej. Jeśli nie zaplanujesz sobie z jaką prędkością masz płynąć, jakie po drodze porty odwiedzić, jakie przeszkody spróbować ominąć, to bardzo trudno będzie Ci dopłynąć do swojego wymarzonego portu. Konkretny plan działania, który będzie zawierał jak najwięcej szczegółów, to jedna z ważniejszych rzeczy, która może wspierać Cię w osiąganiu postanowień noworocznych. Jeśli „rzucasz się na głęboką wodę”, bez przemyślenia i konkretnego planu, a z założeniem „jakoś to będzie”, to sama piszesz sobie scenariusz na porażkę. Dodatkowo brak konkretnego planu rodzi kolejną trudność, w postaci…

5. Brak możliwości mierzenia swoich postępów

Z doświadczenia wiem, jak dużą rolę w motywacji i konsekwentnego dążenia do upragnionego celu pełni możliwość mierzenia swoich postępów. Zauważanie tych małych kroków i świętowanie sukcesów po ich wykonaniu jest najlepszą motywacją jaką możesz sobie zafundować. Jest to szczególnie ważne kiedy twój cel jest bardzo ambitny i duży. Dlatego powinnaś podzielić go na mniejsze cele. Jeśli tego nie zrobisz trudno będzie Ci mierzyć postępy, twoja motywacja szybko wyparuje. Ty zniechęcisz się do dalszej pracy, bo po prostu nie będziesz widziała rezultatów.

6.Postanowienia noworoczne bez struktury zmiany

Duże zmiany w naszym życiu i cele jakie sobie stawiany z reguły nie zadziewają ot tak. Wymagają one od nas konsekwencji, samodyscypliny i długotrwałej motywacji. Dodatkowo przeszkodą może być fakt, że postanowienia noworoczne często wymagają od nas wyjścia ze swojej strefy komfortu i nauki nowych nawyków (co zazwyczaj nie jest łatwe). A kiedy uleci z nas pierwszy entuzjazm związany z wyobrażeniem sobie nas w nowym zmienionym świecie, to droga może zacząć wydawać się szczególnie trudna do przejścia. W takich sytuacjach bardzo wspierająca może być fachowa pomoc z zewnątrz.

Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest bycie szczęśliwszą, zdrowszą, bogatszą czy bardziej spełnioną, osiągnięcie dużych celów zazwyczaj wymaga stania się kimś innym niż jesteś dzisiaj. Praca np. z coachem może przynieść wiele korzyści takich jak: zmiana perspektywy, przyjrzenie się samosabotującym działaniom, które do tej pory utrudniały Ci dojście do celu, zdobycie nowych narzędzi, które ułatwią i przyspieszą osiągnięcie zamierzonego celu. Coach to osoba, która wie na czym polega cały proces zmiany i może Ci pomóc ten proces ustrukturyzować, aby był on prostszy i przyjemniejszy. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym czym jest samosabotaż i jak sobie z nim poradzić? Zerknij na ten wpis blogowy.

Jeśli twoje postanowienia noworoczne są podyktowane tym co zobaczysz u znajomych, celebrytów czy jeszcze kogoś innego, to z dużym prawdopodobieństwem, będziesz miała problem z ich dotrzymaniem. Czasem zdarza się, że zainspirowani czyimś życiem postanawiamy coś zmienić również w naszym życiu. To bardzo dobrze, kiedy dajemy sobie szansę na taką inspirację, jednak zanim przejdziemy do działania ważne jest aby odpowiedzieć sobie na pytanie „czy to jest właśnie to czego pragnę?, „ czy tak chcę aby wyglądało moje życie?”.

Nie otrzymujemy krótkiego życia, lecz je takim czynimy. Nie brakuje nam czasu, lecz trwonimy go.

SENEKA

8. Porównywanie się do innych

Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych, to bardzo łatwo możesz ulec pokusie porównywania się do innych. Często zapominamy o tym, że wiele osób decyduje się na pokazywanie w mediach społecznościowych swojego okrojonego życia. Zazwyczaj widzisz same sukcesy i twoje postrzeganie ulega skrzywieniu. A przecież życie tak nie wygląda i Ty dobrze o tym wiesz. Jednak dajesz się złapać w pułapkę myślenia „jej się udaje schudnąć”, „ona nie myśli o słodyczach, tylko je zdrowe przekąski”. A to już bardzo krótka droga do wewnętrznej krytyki. A ta może zaprowadzić Cię prosto do próby ukojenia siebie np. poprzez kawałek czekolady.

9. Brak poczucia sensu

Jeśli ustanawiając postanowienia noworoczne, nie zastanawiasz się czy są one zgodne z twoimi wartościami, możesz mieć problem z ich dotrzymaniem. Na dłuższą metę nie będziesz widziała sensu w ich realizacji. Dlatego warto zacząć od zastanowienia się jakie wartości są dla Ciebie ważne i jakie potrzeby chcesz zaspokoić. Czasem warto zwrócić się o pomoc do coacha, który pomoże Ci odkryć to co leży w twoim wnętrzu. Dzięki temu dokonasz wyborów, które naprawdę są zgodne z Tobą.

Przykład 1:

Załóżmy, że zdecydowałaś się, że w tym roku schudniesz. Robisz takie postanowienie co roku, ale wierzysz, że tym razem będzie inaczej. Nigdy jednak nie zastanowiłaś się co leży pod tą potrzebą zrzucenia kilku nadmiarowych kilogramów. Być może nie chodzi tylko o lepszą sylwetkę, ale o chęć poczucia akceptacji, znalezienie miłości, a może chęć zatroszczenia się o siebie. Czujesz, że ciągle szukasz aprobaty i akceptacji u innych? Przeczytaj, jak możesz z tym skończyć.

Przykład 2:

Postanowiłaś, że w tym roku zapracujesz na awans w pracy. Brawo! Brzmi świetnie, ale…. Jeśli nie lubisz swojej pracy, nie jesteś z niej zadowolona, to jest to zwykła próba oszukania siebie. Wydaje Ci się, że awans spowoduję, że zaczniesz ją bardziej lubić, a może będzie ona bardziej akceptowalna. W tym przypadku, również ciężko będzie Ci utrzymać koncentrację na swoim postanowieniu, bo na głębszym poziomie, nie będziesz czuła sensu. Lepszym rozwiązaniem, było by szukanie pracy, zgodnej z twoimi wartościami czy zainteresowaniami.

10. Mentalność „wszystko albo nic”

Postanowienia noworoczne zazwyczaj podejmowane są w duchu „wszystko albo nic”. „Nauczę się hiszpańskiego, albo nie będę go umiała”, „będę się zdrowo odżywiała, albo nie i to będzie porażka”. Mamy tendencję do mierzenia sukcesu jako całkowite zwycięstwo lub całkowitą porażkę. Problem z celami typu „wszystko albo nic” polega na tym, że nie uwzględniają one nawet najmniejszych wpadek. Gdy zdarzy się nam wpadka, mamy tendencję do całkowitego odpuszczania. Widzimy to jako porażkę i trudno nam mentalnie wrócić do próby dalszej pracy nad realizacją postanowień noworocznych.

11. Lęk pod postanowieniami noworocznymi

Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że sami możemy sabotować swoje postanowienia noworoczne już na starcie. Możesz nie wiedzieć, że twój podświadomy lęk kieruje każdą twoja decyzją. Z tego powodu ciągle stoisz w miejscu, chociaż tak bardzo pragniesz zmiany. Może on przybierać różną postać. Lęk przed porażką, lęk przed sukcesem, lęk przed nowym i nieznanym.

Dlatego bardzo często zanim zdecydujemy się na realizację dużego postanowienia noworocznego, powinniśmy najpierw podjąć pracę związaną z naszą wewnętrzną przemianą. Przyjrzeć się blokującym nam przekonaniom, starym schematom jakie uruchamiamy i temu co zazwyczaj utrudniało nam realizację postanowień noworocznych. Nie wiesz czym się różni lęk od strachu? Obejrzyj ten krótki film, w którym wszystko Tobie wyjaśniam.

12. Brak zgodności postanowień noworocznych z trybem życia

Ostatni ale również ważny powód dlaczego nasze postanowienia noworoczne nie są realizowane wynika z braku  wzięcia pod uwagę naszego trybu życia. Jeśli np. założyłaś sobie, że będziesz uczęszczać na siłownię trzy razy w tygodniu, ale pracujesz w trybie 3 zmianowym i zdarza Ci się chodzić na nocki do pracy, to trudno będzie Ci w realny sposób dopasować swój tryb życia do zajęć na siłowni, czy nawet znalezienie siły na wysiłek fizyczny po nieprzespanej nocy (bo byłaś w pracy).

AUTOREFLEKSJA:

Chcę abyś dała sobie chwilę i zastanowiła się nad samym słowem „postanowienie”. Często z psychologicznego punktu widzenia, to słowo samo w sobie może być dla nas problemem. Zauważ, że słowo „postanowienie” niesie ze sobą bardzo mocną energię. Gdzieś za nim unosi się wręcz niemy krzyk „muszę”. To swego rodzaju żądanie „postanawiam”, które sami sobie stawiamy i nie ma tu miejsca na porażkę. Taki jest przekaz. Ale umówmy się, że porażka z dużym prawdopodobieństwem jest nieunikniona. Pozostaje tylko pytanie, co Ty z nią zrobisz. W kolejnym artykule opiszę jak sobie z nią poradzić.


PRZYPISY:

Potrzebujesz wsparcia? Umów się na gratisową konsultację i dowiedz się jak mogę Ci pomóc.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *