To trochę smutne, że nawet naukowcy potwierdzają, że nasz mózg zbudowany jest w ten sposób, że zmiana życia jest po prostu trudna. Nieprawdaż?
A no nie do końca.
Oczywiście, możesz potraktować te badania jako swego rodzaju wymówkę. No tak, nie zmieniam swojego życia, bo jest to trudne. Nawet nauka ma na to dowody. A nauka, to nie żarty.
A może jednak wyjść z tego utartego schematu?
Dziś przychodzę Ci z pomocą.
Obejrzyj ten film, w którym wyjaśniam 4 trudności, jakie stoją na drodze do zmiany z punktu widzenia psychologii i neuronauki.
Zawsze masz wybór. Bo badania naukowe, dowodzą również tego że, świadomość procesów myślowych i zrozumienie, jak działa nasz umysł, mogą być kluczem do skutecznej transformacji.
A jeśli masz ochotę zgłębić ze mną, przeszkody jakie stoją Ci na drodze, to zapisz się na gratisową konsultację. Poniżej znajdziesz wolne terminy.
Transkrypcja (dla tych co wolą czytać):
Każde postanowienia czy to noworoczne, czy cele jakie wyznaczasz sobie w ciągu roku, oparte są przede wszystkim na psychologii. To twoje przekonania, nawyki i to jak sobie radzisz z trudnościami.
Dziś chcę przybliżyć Ci temat tego co neuronauka i psychologia mówią o zmianie, po to aby Ci ją ułatwić.
Trudność nr 1 – leniwy mózg
Nasz mózg jest leniwy, no może nie leniwy, ale nastawiony na maksymalne oszczędzanie energii. Zawsze będzie używał mentalnych skrótów, kiedy tylko będzie to możliwe. W ten sposób powstają wszystkie twoje nawyki, które po prostu trudno jest zmienić. Im dłużej je masz, tym głębiej zakorzenione są skróty poznawcze. Np. możemy na przykład bezmyślnie wciskamy przycisk drzemki, gdy rano zadzwoni budzik.
To system, który utrudnia Ci próbowanie tego co nowe, czasem trudne i nie zawsze wygodne. Od niejednej swojej klientki słyszałam, że lepsza jest znana strefa komfortu/ dyskomfortu niż to co nieznane i wymaga od nas wysiłku, zastanowienia się i systematycznej pracy oraz dyscypliny.
Trudność 2 – zbytnie skupianie się na celu
Im bardziej skupiasz się na celu, a nie na małych krokach jakie powinnaś wykonać aby ten cel osiągnąć, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie Ci trudno zmienić sposób myślenia i wykształcić nowe nawyki potrzebne do jego osiągnięcia. Tworzy się takie błędne koło, ponieważ im bardziej koncentrujesz się na tym dużym celu, to więcej zaczynasz się stresować, że może się nie udać, a to już krótka droga do rezygnacji i porażki. Dlatego systematyczne powtarzanie małych nowych kroków, może być o wiele bardziej wspierające w tym przypadku.
Trudność 3 – „zapracowana” kora przedczołowa
Kora przedczołowa, to obszar mózgu w dużej mierze odpowiedzialny za siłę woli. Znajduje się ona tuż za naszym czołem. Ale pamiętaj, że oprócz skupianiu się na silnej woli, ma wiele ważniejszych zadań do wykonania niż pamiętanie o twoich postanowieniach.
Trudność 4 – skupienie na tym co z tobą jest „nie tak”
Uczucia i emocje, jakie powstają podczas skupiania się na problemach, rzeczach do poprawy (bo na tym zazwyczaj opiera się chęć zmiany i wyznaczenie celu, czy postanowienia noworocznego) mogą być na początku dobrym motywatorem. Strach, złość, zazdrość czy wstyd mają potężną moc motywującą, ponieważ są powiązane z silną potrzebą przetrwania, co powoduje, że twój mózg i ciało skupiają się na problemie. Motywują Cię do ochrony i przetrwania tego krótkotrwałego zagrożenia. Jednak problem pojawia się wtedy, kiedy, zaczynasz czuć, że kilka nadmiarowych kilogramów nie zagraża jednak twojemu życiu. A dodatkowo na poziomie podświadomym dajesz się wciągnąć w narrację, że coś jest z tobą nie tak, skupiasz się na problemie jaki masz, a nie możliwych rozwiązaniach. Wchodzisz w tryb bycia niewystarczającym, a z tego miejsca nie jest łatwo ruszyć do przodu.
Zmiana nawyków, a tym samym realizacja zamierzonych celów czy marzeń będzie wymagała od Ciebie zbudowania świadomości. Odnalezienia swoich wzorców zachowań i niesłużących przekonań, które wypracowywałaś sobie latami. Dlatego pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu, powinno być bliższe przyjrzenie się sobie i próba zrozumienia siebie na głębszym poziomie.