Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego utknęłaś w strefie komfortu i co powstrzymuje Cię przed realizacją marzeń?
Nagrałam dla Ciebie film, w którym dowiesz się:
- czym naprawdę jest strefa komfortu,
- dlaczego może być niebezpieczna,
- jak małymi krokami możesz z niej wyjść, by odnaleźć prawdziwe spełnienie.
Przedstawię Ci praktyczne wskazówki, jak zacząć wychodzić ze strefy komforty oraz podzielę się własną historią pokonywania lęku.
Kliknij w grafikę i obejrzyj film.
Chcesz sprawdzić czy mogę Ci pomóc, nie ponosząc przy tym ryzyka? Umów się na gratisową konsultację.
Dla tych co wolą czytać
Około 80% naszego społeczeństwa opiera się zmianom (pewnie dlatego, że nie są łatwe) i pozostaje w swojej strefie komfortu. Nawet jeśli zmiana okazała by się pozytywna i przynosząca duże korzyści. A jak jest u ciebie? Znasz? Jesteś tam?
Porozmawiajmy dziś o tym czym jest strefa komfortu, dlaczego powinnaś jak najszybciej z niej wyjść, jak to możesz zrobić i cna co powinnaś się przygotować kiedy zaczniesz już wychodzić.
Kiedy przedstawiam się nowo poznanym ludziom i opowiadam czym się zajmuję, często widzę uśmiech na ich twarzach, bo w głowach dudnią pewnie słowa “jesteś zwycięzcą” “wyjdź ze swojej strefy komfortu” Tak zdaję sobie sprawę z tego, że bycie coachem w polsce nie jest super proste. Ale ja nie odpowiadam za chęć innych do włożenia mnie do swojej szufladki. Odpowiadam za to w jaki sposób pracuję ze swoim klientem.
Dziś trochę o strefi komfortu, bo choć jakkolwiek nie brzmi to wyświechtanie, prześmiewczo czy pejoratywnie, to warto się przyjrzeć swojej strefie komfortu.
CZYM JEST STREFA KOMFORTU
Możemy umownie uznać, że to taki obszar twojego życia, miejsce, stan w którym znajdujesz gdy czujesz się bezpiecznie. Nic Ci nie zagraża, nie musisz stawiać czoła żadnym wyzwaniom, trudnym emocjom, wkurzającym ludziom. Jednym słowem jest dobrze, może nawet bardzo dobrze. Czy oby na pewno? Nie do końca się z tym zgodzę.
To miejsce bezpieczne i warto je mieć, aby mieć szansę na chwilę tam wrócić, aby zebrać siły po tych trudniejszych momentach, ale to równiez miejsce w którym nie uczysz się niczego nowego, nie rozwijasz się, nie realizujesz nowych projektów i nie zmierzasz do miejsca które Ci się marzy.
Jedna z moich klientek powiedziała że to raczej strefa pozornego komfortu. Bo jakby przyjrzeć się bliżej swojemu życiu, to kilka rzeczy w tej strefie komfortu jednak nas uwiera. Ale nic nie zmieniamy i nadal w niej pozostakjemy z nadzieją, że coś samo magicznie się zmieni, ludzie wokół nas się zmienią. Ale my? My sobie zostaniemy w tym bezpiecznym, prawie komfortowym miejscu.
JAKIE KRYJE SIĘ NIEBEZPIECZEŃSTWO
Ostrzegam – strefa komfortu to bardzo niebezpieczne miejsce jeśli planujesz pozostać tam przez całe życie. Ale jeśli naprawdę chcesz czuć w życiu spełnienie, radość, satysfakcję, to opuść tę strefę jak najszybciej i wracaj do niej (tylko na chwilę) jeśli rzeczywiście czujesz taką potrzebę.
Rozwój zadziewa się wtedy, gdy czujemy lekki dyskomfort, pojawia się eustres (motywujący stres – jego odpowiednia dawka), który mobilizuje nas do działania i podążania za swoimi marzeniami. Dlatego zachęcam Cię abyś już dziś zaplanowała swoją ścieżkę ucieczki ze strefy komfortu – póki nie jest za późno.
CO ROBIĆ, ABY WYJŚĆ ZE STREFY KOMFORTU?
Nie zachęcam Cię abyś w tym momencie rzucała etat i otwierała swoją działalność. Zachęcam Cię abyś każdego dnia stawiała sobie za wyzwanie, wychodzenie ze strefy komfortu małymi krokami. Oto kilka pomysłów jak możesz to zrobić:
- zabierz samą siebie na randkę – masturdating
- zacznij nowe hobby, coś w czym nie jesteś (jeszcze) dobra
- zacznij ubierac się tak jak masz na to ochotę, a nie jak wypada
- ugotuj coś czego jeszcze nie gotowałaś, poeksperymentuj w jakimkolwiek obszrze swojego życia
- uśmiechnij się do przechodnia
- próbuj nowych rzeczy
- poznawaj nowych ludzi
I pamiętaj jedynym sposobem na poszeżanie swojej strefy komfortu, jest robienie rzeczy, które nie są dla nas komfortowe. To tak jak z nauką języka czy jazdę na rowerze. Kiedy zaczynasz nie jest prosto, upadasz, nie wiesz czy robisz to dobrze. Ale im więcej tego robisz tym zyskujesz większą pewność, aż pewnego dnia bez problemu potrafisz może nawet jeździć bez trzymanki.
Spróbuj zastosować tę analogię do swojego życia.
NA CO POWINNAŚ SIĘ PRZYGOTOWAĆ?
Ok, to na co powinnaś się przygotować kiedy zacziesz opuszczać swoją strefę komfortu?
- będziesz czuła dyskomfort
- możesz czuć strach przed porażką – co mogę sobie powiedzieć
- możesz poczuć, że nie jesteś jeszcze na to gotowa i to jest ok. Pamiętaj, że moment kiedy będziesz czuła że jesteś gotowa może nigdy nie przyjść
- możesz zauważyć, że twój umysł będzie podsuwał rózne argumenty za tym aby pozostać w strefie komfortu “to pewnie nie jest dobry pomysł’ ‘nie jesteś gotowa” “nie jesteś w tym wystarczająco dobra’ “nie zasługujesz na to” – przypominam!!! nie musisz wierzyć we wszystko co pojawia się w twojej glowie
- możesz zacząć wątpić w siebie i swoje możliwości, co oczywiście ma sene – zamierzać zrobić coś czego wcześniej nie robiłąś, więc nie wiesz czego się spodziewać, pozwól temu zwątpienu odpłynąć, nie pozwól aby cię zatrzymywało – możesz stać się dobra w czym, tylko poprzez robienie tego
- możesz zacząć biczować siebie “dlaczego nie zrobiłam tego wcześniej” byłabym teraz w innym miejscu – ok możesz to robić, ale wiesz, że niegdzie cie to nie zaprowadzi – zamiast tego zobacz w jakim jesteś miejscu, jakie masz zasoby i co z tym możesz zrobić
- i wiesz co się moze stać – możesz przypadkiem zbudować silne poczucie własnej wartości, zdobyć pewność siebie, zrealizować marzenia i w końcu poczuć w życiu spełnienie i radość.
Moja historia Kiedyś się topiłam, byłam może 8 letnią dziewczynką, paniczny lęk do wody pozostał i się ciągnie za mną. Robię różne czynności, aby poszerzać swój komfort przebywania w wodzie takie mniejsze – staram się systematycznie chodzić na pływalnię, pływam kajakiek
Może też potrzebujesz potrzymać taką rękę? Jeśli tak, to jestem tu. Napisz do mnie na martoa@cudpoznan.pl i dowiedz się jak mogę Ci pomóc lub umów się na gratisową konsultację.