PROKRASTYNACJA – definicja
Prokrastynacja (procrastinatio z łaciny – odroczenie, zwłoka) lub inaczej zwlekanie, czy ociąganie się to tendencja do odwlekania czy przekładania czegoś na później. Chodzi tu o dobrowolne i świadome działanie, nawet jeśli zdajemy sobie sprawę że taka decyzja może spowodować pogorszenie sytuacji. Początkowo odkładając coś na później czujesz się lepiej, masz chwilowe uczucie satysfakcji. Masz wolny czas i możesz go spędzić tak jak chcesz, a nie tak jak musisz. Jednak w dłuższej perspektywie odłożone zadanie wraca do Ciebie jak bumerang i generuje stres, strach czy nerwowość.
PROKRASTYNACJA – przyczyny
Przyczyn prokrastynacji może być wiele. Dlatego tak ważne jest znalezienie powodów z jakich odkładasz rzeczy na później, aby wiedzieć jakie kroki możesz poczynić aby to zmienić. Zawsze będę powtarzać, że świadomość to pierwszy krok do zmiany i uleczenia swoich ran. Jeśli zauważysz i zrozumiesz z czym się zmagasz, o wiele łatwiej będzie Ci to naprawić lub się tego oduczyć. Tutaj wymieniam siedem powodów, co nie oznacza, że nie istnieją również inne. Każdy z nas jest inny i wyjątkowy i u każdego mogą być inne przyczyny odwlekania działania.
POWÓD 1 – JESTEŚ PERFEKCJONISTKĄ
Perfekcjonizm to jeden z rodzajów autosabotażu, który nie pozwala nam się rozwijać. Jeśli jesteś perfekcjonistą, to może się zdarzyć, że odkładasz działanie na później bo boisz się popełnić błąd. Nic nie robisz bo dzięki temu nie pokarzesz np. że twoja praca nie jest idealna. Wierzysz, że gdy popełnisz błąd, to pokaże to twoją słabość lub to, że jesteś oszustką i nic nie umiesz.
Co możesz zrobić? Pomyśl o kimś kogo kochasz. Czy popełnia on błędy? Oczywiście, że tak. Ludzie z natury nie są idealni. Popełnianie błędów, to szansa na rozwój. Zacznij myśleć w kategoriach, czego możesz się nauczyć na popełnionych błędach. Naucz się umiejętności niepostrzegania swojej wartości przez pryzmat swoich osiągnięć i sukcesów.
POWÓD 2 – MASZ FOMO
FOMO – z ang. fear of missing out. To strach przed tym, że może ominąć Ciebie coś ważnego czy fajnego. Boisz się, że gdzieś dzieje się coś interesującego i nie chcesz tego przegapić.
Co możesz zrobić? Zadaj sobie pytanie “Czy to jest tego warte?”. Zastanów się ,czy może nie będziesz mogła uczestniczyć innym razem w tym wydarzeniu. Jeśli jest to dla Ciebie ważne, pozwól sobie na to, ale ustaw nieprzekraczalny limit czasowy. Czy to będzie spotkanie ze znajomymi, czy czas spędzony na IG. Bądź konsekwentna.
POWÓD 3 – NIE POTRAFISZ ZARZĄDZAĆ SWOIM CZASEM
Źle kalkulujesz czas potrzebny do wykonania zadania lub odkładasz zadanie na później, wierząc, że potem będziesz miała na to więcej siły. Jeśli przypomnisz sobie takie sytuacje z przeszłości, to wiesz, że to się nigdy nie dzieje.
Co możesz zrobić? Nie jesteś w stanie przewidzieć przyszłości. Nie wiesz czy potem będziesz miała więcej siły lub czy będziesz czuła się lepiej. Spróbuj wyznaczyć sobie określony czas na pracę i przerwę, i trzymaj się tego. Najlepiej ustaw np. alarm w telefonie. Pamiętaj, że jeśli zaczniesz pracę nad zadaniem, przyniesie to Tobie satysfakcję z tego, że to robisz a nie odkładasz. A to uczucie będzie Cię motywowało do dalszej pracy. W tym wypadku można łatwo zhakować swoje ciało poprzez aktywację behawioralną. Tu przedstawiam prosty sposób jak to zrobić.
POWÓD 4 – BOISZ SIĘ NIEZNANEGO
Ponieważ, nie wiesz jak ukończyć zadanie, to ten strach Cię paraliżuje. Więc odkładanie tego, daje Tobie pozorne poczucie komfortu, które znika wraz ze zbliżającym się terminem na wykonanie zadania.
Co możesz zrobić? Pomyśl kiedy ostatnio się tak czułaś. Czy zadanie rzeczywiście było tak trudne? Zadaj sobie pytania:
- “Czego się obawiam?”
- “Jak mogę poradzić sobie z tą sytuacją?”
- “Co się wydarzy jeśli dalej będę ignorowała tę sytuację?”
- “Czy prokrastynacja to na pewno nadal dobry wybór?”
POWÓD 5 – NIE MASZ MOTYWACJI
Jesteś zmęczona, zestresowana albo po prostu nie masz ochoty na robienie czegokolwiek.
Co możesz zrobić? Podziel zadania na mniejsze i wyznacz sobie nagrodę za osiągnięcie każdego z tych mniejszych celów. Zastanów się czy istnieje związek między tym, że ciągle odkładasz coś na później, a twoimi długofalowymi celami. Ustal sobie system pracy w interwałach np. 20 minut pracy / 5 minut przerwy. Stwórz listę, na której będziesz odznaczać wykonane zadania. Jeśli będziesz widzieć ile już wykonałaś, zadziała to motywująco.
POWÓD 6 – ŁATWO SIĘ ROZPRASZASZ
Maile, media społecznościowe, telefony a może You Tube. Mówisz sobie, że tylko na chwilkę, a sama wiesz, że trwa to o wiele dłużej.
Co możesz zrobić? Wyłącz powiadomienia w telefonie, ustaw go na tryb wyciszony lub wyłącz całkowicie na czas pracy. Jeśli potrzebujesz przerwy od pracy, to wyznacz sobie na nią czas, aby nie ulec pokusie pochłonięcia przez rozpraszacze. Poinformuj innych, aby nie rozpraszali Cię podczas pracy. Usuń z pola swojego widzenia, wszystkie elementy, które mogą Cię rozpraszać np. telefon.
POWÓD 7 – NIE WIESZ JAK ZACZĄĆ
Może nie masz określonego celu, a przez to nie wiesz jaki kroki podjąć aby go zrealizować. A może masz za dużo do zrobienia. Jesteś przytłoczona i nie wiesz od czego zacząć.
Co możesz zrobić? Ustal jasno swój cel. Możesz go podzielić na mniejsze cele. To spowoduje, że chętniej zabierzesz się do pracy. Wypisz na kartce wszystkie zadania do wykonania i zacznij od tych, które możesz wykonać od ręki. Odznaczaj na liście wykonane zadania, to utrzyma twoją motywację.
Mam nadzieję, że od teraz prokrastynacja nie będzie już twoim problemem.