Wielokrotnie spotykam się z sytuacją, kiedy klienci powstrzymują się od pracy i rozwoju ze względu na swoją przeszłość. Niezależnie od tego, czy dzieje się tak z powodu starych schematów, które zostały im niejako przekazane przez od ich przodków (rodzice, dziadkowie), trudnych doświadczeń, jakie były ich udziałem, tego, w jakim otoczeniu i warunkach przyszło im rozwijać się i dorastać. Nie ma to najmniejszego znaczenia. Przeszłość może odcisnąć na tobie tak silny ślad, że mając 40-50 lat nadal będzie determinowała twoją teraźniejszość, a co za tym idzie przyszłość. Zatem jak się uwolnić od przeszłości i zacząć żyć teraźniejszością?

Dlaczego mamy tendencję do życia przeszłością?

Głównym winowajcą w całym tym zamieszaniu jest nasz mózg. Jego jednym z najważniejszych zadań jest utrzymanie Cię w bezpieczeństwie. Dlatego w niezależny od Ciebie sposób, będzie starał się utrzymać Cię z daleka od trudnych, nieznanych i potencjalnie zagrażających wydarzeń. A to już mały kroczek od tego, aby całe życie pozostać w swojej strefie komfortu. Dlatego tak trudno zmienić Ci swoje stare (niesłużące) przekonania i działać w inny niż dotychczas sposób.

Twój mózg będzie próbował utrzymać Cię tam, gdzie jesteś. To znane miejsce, nawet jeśli czasem gdzieś ukłuje (bo relacja, w której jestem mi nie odpowiada), to lepsze znane zło, niż to, czego nie znamy i może czyha na nas za rogiem. Jeśli temu ulegasz (może nawet w nieświadomy sposób), to sama siebie ograniczasz. Przez to trudno będzie Ci dostrzec nowe możliwości i inną perspektywę, to co będzie wykraczało poza to, co już znasz, widziałaś i doświadczyłaś. Twój mózg z chęcią przypomni Ci o przeszłych niepowodzeniach, nieprzychylnych komentarzach i krytyce bliskich (którzy sami zmagają się z demonami swojej przeszłości). I to nie twoja wina, że twój mózg pracuje właśnie w taki sposób. To jego naturalny mechanizm, który ma Cię uchronić przed niebezpieczeństwem i ewentualną śmiercią. Mózg każdego człowieka działa dokładnie w ten sam sposób.

jak uwolnić się od przeszłości

Jednak zawsze masz wybór. Możesz poddać się temu naturalnemu mechanizmowi lub nauczyć się być bardziej uważną, aby w świadomy sposób zostawić demony za sobą i uwolnić się od przeszłości. To pomoże Ci zacząć widzieć swoje życie inaczej, a co za tym idzie działać w inny sposób. Na tym właśnie polega zmiana i nad tym pracuję ze swoimi klientkami. Chcę, abyś wiedziała, że zawsze warto spojrzeć w przeszłość, aby przypomnieć sobie, czego się nauczyłaś. To także dobry sposób, aby zyskać perspektywę i uświadomić sobie jak długą drogę już przeszłaś. Jeśli pozwalasz sobie na kontrolowanie twojego życia przez przeszłość, to trudno będzie Ci żyć teraźniejszością, docenić to, co masz i realizować swoje marzenia.

Dlatego kluczowe w tym przypadku jest odnalezienie równowagi pomiędzy oglądaniem się za siebie, wyciąganiem wniosków z doświadczeń, a umiejętnością korzystania z tego, co tu i teraz i planowania swojej przyszłości. Chcę, abyś wiedziała, że ta postawa nie zakłada, że „wymazujesz” swoją przeszłość, unikasz jej czy odrzucasz wszystko, co z nią związane. To działanie, które zakłada przedefiniowanie swojego związku z przeszłością, aby nie kontrolowała już twojego życia.

Przeszłość może być bolesna. Uważam jednak, że mamy dwie możliwości: albo od niej uciec, albo wyciągnąć z niej naukę
Król Lew

Aby uwolnić się od przeszłości i pozostawić ją za sobą, nie masz o niej zapomnieć. Ten proces będzie polegał na przebaczeniu, uzdrowieniu, uczeniu się i wykorzystaniu tych doświadczeń do samodoskonalenia i rozwoju osobistego. Ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy, że każda chwila, którą spędzasz na rozpamiętywaniu tego, co wydarzyło się w przeszłości, jest chwilą straconą w teraźniejszości. Uwalniając się od tych ciężarów, tworzysz więcej przestrzeni na szczęście, spokój i spełnienie w obecnym życiu.

I choć nie możesz zmienić swojej przeszłości, to ważne, abyś pamiętała o tym, że to od Ciebie zależy jak będzie wyglądała twoja przyszłość.

Dlaczego warto uwolnić się od przeszłości?

Podjęcie decyzji „zostawiam przeszłość za sobą” ma kluczowe znaczenie dla twojego dobrego samopoczucia psychicznego. Często negatywne doświadczenia z twojej przeszłości mają wpływ na to, jak postrzegasz siebie, wpływając na twoje przekonania i wybory. Jeśli się tym nie zajmiesz, może to w znaczący sposób utrudnić Ci twój rozwój osobisty i osiąganie zamierzonych celów.

Co na to psychologia?
Z punktu widzenia psychologii nadmierne rozpamiętywanie przeszłości może przyczynić się do rozwoju problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja i stany lękowe. Kiedy nieustannie rozmyślasz nad wydarzeniami lub błędami, które popełniłaś w przeszłości, wdajesz się w negatywny dialog z samą sobą, a to może obniżyć twoją samoocenę i zahamować rozwój emocjonalny.

Poza tym nadmierne skupianie się na przeszłości może uniemożliwić Ci cieszenie się chwilą obecną. Kiedy twoje myśli są pochłonięte tym, co wydarzyło się kiedyś, możesz przegapić możliwości, które pojawiają się w tu i teraz, bo myśli zaprząta Ci twoja przeszłość.

Wpływ na relacje i rozwój osobisty
Kiedy doświadczyłaś w przeszłości trudności i cierpienia w swoich związkach, to może to prowadzić do problemów z zaufaniem. To spowoduje, że trudniej będzie Ci zaangażować się w nową relację i zaufać nowej osobie. Dzieje się to w naturalny sposób w (to właśnie wyżej wspominana rola twojego mózgu). Ten lęk twory cykl, który będziesz powtarzała bez końca, jeśli nie zdecydujesz się uwolnić od swojej przeszłości.

jak uwolnić się od przeszłości

Dodatkowo niepowodzenia z przeszłości mogą podważyć twoją pewność siebie i powstrzymywać Cię przed realizacją swoich marzeń. Możesz zacząć wątpić w swoje możliwości i umiejętności. Może nawet pojawić się poczucie, że nie zasługujesz na sukces, czy pewne rzeczy nie są dla Ciebie osiągalne. W ten sposób automatycznie zamykasz się w schemacie porażki i sabotażu swoich marzeń.

Jeśli zdecydujesz się odpuścić, uwolnić od poczucia żalu, winy czy żywienia urazy, przestajesz się przywiązać do swoich historii z przeszłości, a tym samym uwalniasz się od niej. Ta zmiana da Ci zdolność uzdrawiania, wzrostu i pójścia naprzód z nadzieją i wiarą w lepsze jutro. Dodatkowo stanowi podstawę dla dobrego samopoczucia emocjonalnego, lepszych relacji z innymi oraz bardziej satysfakcjonującego życia.

Jak uwolnić się od swojej przeszłości?

Aby z odwagą i pewnością kroczyć do przodu i patrzeć z optymizmem w przyszłość, powinnaś uwolnić się od przeszłości. Nie zawsze bywa to proste, bo może wymagać od Ciebie odporności psychicznej czy emocjonalnego wparcia. Dlatego poniżej zamieszczam dla Ciebie wskazówki, jakie kroki możesz podjąć, aby porzucić przeszłość i skierować się w stronę lepszej przyszłości.

Pierwszym krokiem, który zalecam swoim klientkom, jest świadome zauważenie i dojrzałe przyznanie się do swoich błędów. Zdarza się, że często powtarzamy te same błędy, a to prowadzi do poczucia winy i żalu. Jeśli dasz sobie szansę na przemyślenie, wyciągnięcie wniosków i być może dostrzeżenie lekcji w swoich przeszłych błędach, możesz wykorzystać to, aby uniknąć ich powtarzania w przyszłości. Bardzo pomocne może okazać się w tym przypadku samowspółczucie. 

Jeśli jeszcze nie wiesz, na czym polega, wejdź tutaj i pobierz darmowy e-book z ćwiczeniami. Zastąpienie samokrytyki miłością do siebie, empatią i współczuciem jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz dla siebie zrobić. Przebaczenie sobie jest niezbędną częścią pójścia do przodu i uwolnienia się od swojej przeszłości.

Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów
Albert Einstein

Jeśli uda Ci się pogodzić ze swoją przeszłością, wybaczyć zadane Ci krzywdy, zachęcam Cię, abyś dała sobie szansę na wyobrażenie sobie swojej wymarzonej przyszłości. Wyznaczanie celów i praca nad ich osiągnięciem nada Twojemu życiu nowy kierunek oraz da poczucie sensu i spełnienia. Badania pokazują, że posiadanie konkretnych celów i orientacja na ich osiągnięcie wiąże się z większą motywacją, lepszym samopoczuciem psychicznym i ogólną satysfakcją z życia. Pamiętaj, aby twoje cele były realistyczne i dobrze zaplanowane. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, przeczytaj ten artykuł. Tam szczegółowo wyjaśniam krok po kroku, co możesz zrobić, aby twoje marzenia, były celami z datą realizacji.

Ćwiczenie - 7 kroków aby uwolnić się od przeszłości

Poniżej zamieszczam dla Ciebie schemat, jak krok po kroku możesz uwolnić się od swoje przeszłości.

Odpowiedz sobie na pytanie:

Jeśli miałabyś nieograniczone zasoby (finansowe, energetyczne, czasowe), nie miałabyś na drodze żadnych przeszkód czy ograniczeń, to jak wyglądałoby twoje wymarzone życie?

Daj sobie czas i dobrze zastanów się nad odpowiedziami. Opisz w szczegółach, jak wyglądałoby twoje szczęśliwe i spełnione życie marzeń. Proszę, nie pozwalaj sobie na krytykę i ocenę. Stwórz listę wszystkiego, co leży głęboko w twoim sercu, a nie masz odwagi o tym mówić innym.

Kiedy już stworzysz listę z kroku 1, zadaj sobie kolejne pytanie:

Jaki jest powód, że jeszcze nie mam tego w swoim życiu? Dlaczego jeszcze tego nie zrealizowałam? Co mnie przed tym powstrzymuje?

Po raz kolejny proszę Cię o szczerość ze sobą. Nie cenzuruj swoich odpowiedzi i nie próbuj siebie tłumaczyć, czy szukać wymówek. Po prostu wypisz listę powodów, rzeczy, z powodu których uważasz, że nie masz jeszcze tego, co zapisałaś na liście w kroku 1. Pamiętaj, aby uwzględnić na tej liście przekonania na swój temat to, w jaki sposób sama sabotujesz swoje działania, jakie stare schematy uruchamiasz i jakie wymówki stosujesz, że ciągle stoisz w miejscu.

Teraz zastanów się w jaki sposób twoje dzieciństwo, sposób wychowania, otoczenie, warunki życia, otaczający Cię ludzie i przeszłe doświadczenia ograniczają Cię lub powstrzymują od osiągnięcia tego, co wypisałaś w kroku 1. W tym punkcie moje klientki często wymieniają komunikaty, jakie słyszały od swoich rodziców („nie ma co się wychylać”, „to nie jest dla Ciebie”, „wystarczy być przeciętnym”, „tylko oszuści dorabiają się fortuny”, „ciężka praca popłaca”). Zastanów się dobrze i wypisz wszystko, co przychodzi Ci na myśl, co ma źródło w twojej przeszłości, a kieruje twoją teraźniejszością.

Jeśli już czujesz, że lista z kroku 3 jest kompletna, proszę Cię, abyś w jej miejscu duży „X”, dokładnie tak jakbyś skreślała wszystko to, co jest tam zapisane. Zależy mi na tym, abyś zrozumiała, że to wszystko, co wymieniłaś w kroku 3 stanowi twoją przeszłość. Jeśli dasz sobie szansę i pozostawisz to za sobą, to zobaczysz, jak przestanie to definiować twoją przyszłość. To ty podejmujesz decyzję, te rzeczy już nie muszą kontrolować twojego życia i powstrzymywać Cię od tego, co jest dla Ciebie możliwe.

Jeśli czujesz, że ten krok jest dla Ciebie trudny, to zastanów się, czy nie warto byłoby skorzystać z fachowej pomocy — coacha czy terapeuty, który pomoże przedefiniować stare schematy i wypracować wspierające przekonania, aby uwolnić się od przeszłości.

Teraz proszę Cię, abyś wróciła do kroku 2 i przeczytała wszystkie powody, które powstrzymują Cię przed osiągnięciem życia, o jakim marzysz. Następnie do każdego powodu zadaj sobie pytanie:

Czy mam kontrolę nad tym powodem?

Pamiętaj, aby być naprawdę ze sobą szczera. Daj sobie czas i dobrze zastanów się, czy masz jakąkolwiek kontrolę nad którymkolwiek z powodów. Proszę Cię, abyś zaznaczyła zakreślaczem te powody, nad którymi rzeczywiście masz realną kontrolę.

Teraz do każdego z zakreślonych w kroku 5 powodów wypisz co najmniej 1-3 rzeczy, które możesz zrobić, aby to zmienić. Jakie działania możesz podjąć, aby zmienić sytuację? Co możesz zrobić, aby te powody przestały powstrzymywać Cię przed stworzeniem życia, o jakim marzysz?

Z listy rzeczy i działań, które stworzyłaś w kroku 6, wybierz tę, którą możesz/ chcesz/ decydujesz się zrobić w najbliższych 48 godzin. Zastanów się. To może być działanie, które wymaga od Ciebie najmniejszego wysiłku. A może, to będzie coś, co spowoduje dużą zmianę? A może zdecydujesz się podjąć działanie, które wpłynie również na inne powody, które Cię powstrzymują? Wybierz rozważnie. Ja zawsze zachęcam do wyboru czegoś, co nie sprawi nam dużej trudności, co możemy zrobić niemalże od razu i nie przeraża nas bardzo. To nada energii twoim dalszym działaniom, a Ty pozostaniesz zmotywowana. Wybierz odpowiednie dla siebie działanie i trzymaj się danej sobie obietnicy. Kiedy już wykonasz daną czynność, wybierz kolejny punkt do realizacji. Trzymaj tę listę w widocznym miejscu i postaraj się systematycznie realizować punkty z listy.

Kilka wskazówek na koniec

Jak możesz dodatkowo wspierać siebie na drodze do budowania swoje przyszłości i uwalniania się od przeszłości?

Pamiętaj, że nikt inny nie zmieni za Ciebie życia. Wszystko jest w twoich rękach. Ja daję Ci proste narzędzie, które może Cię wesprzeć w tym procesie, ale praca musi być wykonana przez Ciebie. Zachęcam Cię, aby zarezerwować sobie poranek w zbliżający się weekend i wykonać to ćwiczenie.

Planując swoją przyszłość, nie zapomnij docenić tego, co już jest. Zatrzymaj się i zobacz, co już osiągnęłaś, wyraź swoją wdzięczność, za kroki które już zrobiłaś. Bądź uważna na to, co otacza Cię na co dzień. To praktyka, która pozwoli Ci pozostać tu i teraz i akceptować to, co jest bez osądzania. Badania naukowe, udowadniają, że uważność na chwilę obecną może zmniejszyć stres, lęk i depresję, ostatecznie poprawiając psychiczny dobrostan.

Dodatkowo włączenie rutyn i nawyków, które będą zgodne z Twoimi przyszłymi celami, może pomóc Ci pozostać uważnym na chwilę obecną i ułatwić osiągnie tego, co sobie zaplanowałaś.

Akceptowanie zmian jest kolejnym aspektem umiejętności życia w teraźniejszości. Życie to seria przemian, a umiejętność przystosowania się do tych zmian pomaga się rozwijać i ewoluować. I choć na początku zmiana może wydawać się niekomfortowa, to odgrywa ona kluczową rolę w rozwoju osobistym.

Zachęcam Cię do odnalezienia równowagi pomiędzy rozpoznaniem swojej przeszłości i planowaniem i przygotowaniem się na to, co chcesz, aby się wydarzyło w twoim życiu, a akceptacją teraźniejszości. Pamiętaj, że życie to nie bieg sprintem na 100 metrów, to nawet nie jest maraton. Życie to długa podróż do samopoznania i rozwoju. To praca na całe życie, ale owoce tej pracy są warte wysiłku. Nie jest to łatwe i czasem w tej podróży, na pewnych odcinkach będziesz potrzebowała dodatkowego wsparcia, ale wierzę, że masz w sobie zasoby, aby ta podróż była najpiękniejszą, jaką odbędziesz w swoim życiu. Musisz się tylko zdobyć na odwagę.

DARMOWA KONSULTACJA

Jeśli czujesz, że nadszedł czas na zmianę swojego życia, ale nie wiesz dokładnie, co zmienić i od czego zacząć – umów się na gratisową konsultację. 

SPRAWDŹ WOLNE TERMINYDOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Marta Daraszkiewicz-Kalupa

Jestem certyfikowanym coachem z medycznym wykształceniem. Pracuję zabieganymi i zestresowanymi kobietami, które czują, że ich życie nie daje im spełnienia. Wspieram je w budowaniu życia o jakim marzą, pomagam odnaleźć samą siebie, poczuć spełnienie i spokój, po to aby kiedyś nie żałowały, że mogło ono wyglądać inaczej. Chcesz dowiedzieć się o mnie więcej? 
 Przeczytaj stronę O MNIE.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments