LĘK PRZED ZMIANĄ

Nasze życie zaczyna wchodzić w nowy etap, luzowanie obostrzeń powoduje, że zaczynamy czuć jakby życie miało wrócić do normy, ale czy oby na pewno? Tak wiele zdążyło się wydarzyć i zmienić, że powrót do czasów sprzed pandemii wydaje się niemożliwy. To wszystko nie pozostaje bez wpływu na nas. Zastanawiam się ile z nas ma w sobie lęk i niepokój przed tym co przyniosą najbliższe miesiące. Oczywiście to naturalne, że takie uczucia mogą się u nas pojawiać. Przecież to nowa sytuacja i osoby, które trudno akceptują zmiany nie będą czuły się bezpiecznie i spokojnie. Raczej będą się obawiały tego co nadejdzie.

Dla wielu z nas zmiany jakie zaszły przez ten czas np. zwolnienie tempa życia, praca zdalna, brak obowiązku spotykania się z innymi (osoby z lękiem przed kontaktem z ludźmi) mogły zwiększyć postrzegany komfort życia. Wiele osób w tym trudnym czasie nauczyło się lepiej wyznaczać swoje granice czy znajdować więcej czasu aby zadbać o siebie. I co dalej? Co jeśli wszystko ma wrócić do stanu jaki miał miejsce jeszcze półtora roku temu?
W jaki sposób możesz poradzić sobie z tym uczuciem niepokoju?

To że czujesz lęk czy niepokój w tej chwili jest całkowicie normalne, biorąc pod uwagę to co wydarzyło się w ostatnich kilkunastu miesiącach. Każdy z nas musiał przystosować się do nowej „normalności”, a kiedy już się nauczyliśmy jej, nabyliśmy nowe nawyki i rutyny i czujemy się komfortowo nadchodzi kolejna zmiana. Już sama świadomość nadchodzącej zmiany i konieczności ponownej adaptacji może wzbudzać niepokój. To co istotne, to zdawać sobie sprawę, że te uczucia to reakcja twojego organizmu na postrzeganie zagrożenia/ nieznanej zmiany.

IDŹ W SWOIM WŁASNYM TEMPIE

Pamiętaj, życie toczy się nieustannie na przód, ale to ty ostatecznie decydujesz o tym w jaki sposób ma się toczyć twoje życie. Możesz, a nawet powinnaś dokonywać wyborów w oparciu o swoje własne interesy i potrzeby. Jeśli nie jesteś gotowa na podjęcie się zadań, które kontynuowałaś w zeszłym roku to ok. Daj sobie czas. Nie musisz się spieszyć. Przystosowuj się do zmian w swoim tempie.
Jeśli np. obawiasz się ponownego nawiązania kontaktów towarzyskich, zwolnij. Nie musisz uczestniczyć we wszystkich spotkaniach i imprezach, jakie będą się teraz odbywać. Może bardziej komfortowe będzie dla Ciebie spotkanie z przyjaciółmi na spacerze w parku. Wystrzegaj się unikania spotkań, stosuj zasadę małych kroków. Przy dużym niepokoju, całkowite unikanie sytuacji towarzyskich może tylko przedłużać doświadczanie lęku.

GRANICE JAKIE SOBIE USTALIŁAŚ SĄ NADAL AKTUALNE

Ostatnie miesiące były wspaniałym czasem dla wielu, aby nauczyć się wyznaczać własne granice. Jednak to, że w tym momencie istnieje więcej możliwości aby się spotykać z innymi nie oznacza to, że musisz rezygnować z wyznaczonych przez siebie granic. Nie bój się ich wyrażać i działać na ich podstawie. Twoje granice są aktualne bez względu na to co dzieje się na świecie.
Pamiętaj o swoich granicach i pilnuj ich. To, że twoi znajomi nie mają problemu aby spotkać się w dużej grupie na grillu, nie oznacza, że Ty też musisz się tak czuć. Daj sobie czas na zastanowienie się jak się będziesz czuła na imprezie i po jej zakończeniu. Pomyśl czy jest coś co mogłabyś zmienić aby poczuć się lepiej na tym spotkaniu?
Wiedz też, że nawet jeśli eksperci i władze lokalne twierdzą, że można coś zrobić, masz prawo poświęcić trochę czasu, aby poczuć się bardziej komfortowo.

NIE PORÓWNUJ SIĘ Z INNYMI

Postaraj się w tym okresie przejściowym nie porównywać się do innych. Wiem nie jest to łatwe, najczęściej robimy to automatycznie. Dlatego też zwróć uwagę jeśli coś takiego się dzieje, bądź świadoma i przypomnij sobie o swoim tempie. To, że inny wyjeżdżają do Grecji nie oznacza, że Ty też powinnaś to robić. Pamiętaj, dokonuj wyborów, które są dostosowane do twojego najwyższego dobra.

SZANUJ SIEBIE I SWOJE UCZUCIA.

W tym czasie przejściowym możesz mieć sprzeczne uczucia. Może pojawić się ekscytacja a zaraz lęk i przytłoczenie. Każdy z nas został doświadczony w tym okresie, każdy na inny sposób. Staraj się nie osądzać siebie za to jakie uczucia się w Tobie pojawiają. Zadbaj o siebie. Unikaj oceniania siebie.
Pamiętaj o tym, że twoje uczucia są uzasadnione i że to normalne, że czujesz się nieufnie w stosunku do życia po pandemii, ponieważ tak wiele jest obecnie nieznanych. Aby oswoić ten lęk możesz przypomnieć sobie inne duże zmiany jakie miały miejsce w twoim życiu (przeprowadzka, zmiana pracy czy narodziny dziecka). Na pewno na początku, mogło o się wydawać trudne, ale pewnie nie było koniec końców takie straszne jak przypuszczałaś.

MÓW PRAWDĘ I KOMUNIKUJ SIĘ JASNO

Wielu z nas ma trudności z wyrażaniem swoich potrzeb. Pamiętaj jednak o tym, że każdy żyje przez pryzmat swoich doświadczeń i przekonań, nikt nie czyta w myślach. Jeśli jest coś, czego potrzebujesz poinformuj o tym swoje otoczenie. Jeśli będziemy otwarcie komunikować swoje potrzeby, relacje jakie będziemy budować będą oparte na szacunku i zaufaniu.

SKONCENTRUJ SIĘ NA TERAŹNIEJSZOŚCI

Chociaż może się wydawać, że szczepionki dały nam iskierkę nadziei na koniec pandemii. To w rzeczywistości nie możemy przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości. Ciągłe myślenie o tym, co może się wydarzyć za kilka miesięcy, nigdy nie sprzyja zdrowiu psychicznemu, a dodatkowo może potęgować twój niepokój.
Zacznij praktykować techniki uważności, które przywracają Cię do bycia w chwili obecnej. Może to być ćwiczenie oddechowe, skanowanie ciała czy spacer i koncentracja na otaczających Cię dźwiękach czy kolorach. Ten czas to wspaniały moment abyś wiedzę i doświadczenie jakie zdobyłaś w tym trudnym czasie wykorzystała do budowania nowych nawyków.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments