PSYCHOSOMATYKA – definicja

Nazwa psychosomatyka pochodzi od dwóch słów z języka greckiego – psyche (dusza) i soma (ciało). Jako pierwszy terminu psychosomatyczny użył w 1818 r. Christian Heinroth. Wierzył że ciało i dusza współdziałają na kilka sposobów. Freud w wyniku swoich prac nad histerią jako pierwszy uznał, iż to co dzieje się w głowie ma wpływ na ciało.

Jest to obszar medycyny i psychologii zajmujący się związkami między psychiką a ciałem. Mówi o wpływie czynników emocjonalnych i psychicznych (często nieuświadomionych) na stan zdrowotny człowieka. Jako odrębną gałąź wiedzy medycznej uznano ją po 1920 roku, po narodzinach psychoanalizy.

20 do 25% pacjentów trafiających do lekarza to pacjenci psychosomatyczni. Niestety często nie są oni rozpoznawani przez lekarzy jako pacjenci psychosomatyczni. To co również utrudnia diagnozę takich schorzeń, to fakt iż ludzie boją się diagnozy, która mówi, że ich choroba nie ma przyczyny w ciele, a jej źródłem jest psychika. Zdecydowana większość osób interpretuje, to w ten sposób, że lekarz próbuje im zasugerować chorobę psychiczną. A póki co dbanie o zdrowie psychiczne, psychoterapia czy wizyta u psychiatry w polskim społeczeństwie okryta jest jeszcze wielkim tabu. Zmienia się to, choć bardzo powoli.

400 r. p.n.e. Hipokrates pisał: „…natura ciała może być zrozumiała tylko w całościowym ujęciu, dlatego błędem naszych czasów jest leczenie ludzkiego ciała, kiedy lekarze oddzielają duszę od ciała”.

OBJAWY PSYCHOSOMATYCZNE

Somatyzacja to inaczej pojawienie się objawu fizycznego, które jest następstwem trudności w wyrażeniu swoich emocji. Cytując Gabor’a Mate: „Jeśli nie pozwolono nam nauczyć się mówić nie, nasze ciało może w końcu powiedzieć to za nas”.

Co ciekawe somatyzacji doświadczamy na co dzień, chociaż często na tyle do niej przywykliśmy, że przestaliśmy ją zauważać. Są to np. pojawienie się łez, zaczerwienienie policzków czy przyspieszone bicie serca i spocone ręce.

Szczególnie łatwo somatyzację można zaobserwować u dzieci, ponieważ nie rozwinęły one jeszcze języka potrzebnego do komunikowania tego, jak się czują. Na przykład – Jeśli jako dziecko, miałaś/eś trudności w szkole, to mógł się ten strach przed szkołą objawiać w postaci częstych bólów brzucha. W ten sposób nauczyciel odsyła Cię do domu i organizm rozwiązuję problem strachu przed szkołą.

Dodatkowo somatyzacja może pełnić rolę adaptacji społecznej. Skargi na objawy fizyczne mogą coś załatwiać – realizować potrzeby, których jednostka nie umie osiągnąć w inny sposób. Przecież bycie chorym w pewien sposób zwalnia z wielu oczekiwań i powoduje korzyści społeczne. I nie mam tutaj na myśli osób, które narzekają ciągle na swoje zdrowie. Chodzi tu o osoby, które mają rzeczywiste objawy w ciele, ale lekarze nie mogą znaleźć przyczyny.

To co bardzo istotne, to to, że specyfikę somatyzacji ciągniemy zazwyczaj z dzieciństwa. Jeśli ktoś zapada na zaburzenia psychosomatyczne to zazwyczaj w obszarze w którym somatyzował  w dzieciństwie np. w dzieciństwie miewał częste bóle brzucha a w życiu dorosłym pojawia się choroba Leśniowskiego-Crohna.

CHOROBY PSYCHOSOMATYCZNE

W świecie medycyny istnieje takie pojęcie jak „chicagowska siódemka” stworzone przez Franza Alexandra w latach 50 ubiegłego wieku. Jest to lista chorób, w których powstaniu znaczącą rolę odgrywają przeżywane emocje.

Naukowcy zaliczyli do nich: astmę oskrzelową, nadciśnienie samoistne, wrzód trawienny, chorobę Leśniewskiego-Crohna (przewlekła choroba zapalna jelit), wrzodziejące zapalenie okrężnicy, chorobę Gravesa-Basedowa (forma nadczynności tarczycy) i reumatoidalne zapalenie stawów.

Lista jest stale modyfikowana. Aktualnie dodano do niej migrenę, atopowe zapalenie skóry oraz niektóre zaburzenia kardiologiczne.

Wpływ tego co się dzieje w naszej głowie, na nasze ciało jest przeogromny. Właśnie tym zajmuje się psychosomatyka. To o czym należy pamiętać, to fakt, że w powstawaniu schorzeń psychosomatycznych nie sam stres jest najważniejszy. To co najważniejsze to nasza reakcja na niego. Czyli to, czy mamy umiejętności pozwalające nam na to, aby te emocje przetworzyć czy rozładować.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments